ក្រសួងព័ត៌មាន បន្តអំពាវនាវដល់គ្រប់ភាគីទាំងអស់ជួយទប់ស្កាត់ព័ត៌មានក្លែងក្លាយ ខណៈកំពុងកើតមានគួរឲ្យព្រួយបារម្ភ
ភ្នំពេញ៖ ឯកឧត្តម សុខ ចាន់ភក្តី រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងព័ត៌មាន បានបន្តអំពាវនាវដល់គ្រប់ភាគីទាំងអស់ បន្តជួយទប់ស្កាត់នូវព័ត៌មានក្លែងក្លាយ ដោយសារបច្ចេកវិទ្យាកាន់តែទំនើប បញ្ហានេះកំពុងកើតឡើងគួរឲ្យព្រួយបារម្ភ ហើយព័ត៌មានក្លែងក្លាយមួយចំនួន មានចរិកបង្កភាពវឹកវរ និងអស្ថិរភាពក្នុងសង្គមផងដែរ ។
ក្នុងពិធីបិទសន្និបាតសមាគមសម្ព័ន្ធសារព័ត៌មានឯករាជ្យ IPA កាលពីរសៀលថ្ងៃទី៣០ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការ មានប្រសាសន៍ថា ក្រសួងព័ត៌មានបង្កើត និងដាក់ចេញនូវ “យុទ្ធនាការប្រឆាំងព័ត៌មានក្លែងក្លាយ” ដែលយុទ្ធនាការនេះ មានគោលបំណងជំរុញការផ្សព្វផ្សាយព័ត៌មានពិត និងបង្កើនការយល់ដឹង ដល់ប្រជាពលរដ្ឋទាក់ទងនឹងផលប៉ះពាល់ នៃព័ត៌មានក្លែងក្លាយ ។
ឯកឧត្តមបន្តថា យុទ្ធនាការនេះក៏ជាការឃោសនា និងផ្សព្វផ្សាយជាសាធារណៈពីវិធានការទប់ស្កាត់ការសាយភាយនូវព័ត៌មានក្លែងក្លាយ ការប្រើប្រាស់បណ្ដាញសង្គម ប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព និងការចែករំលែកព័ត៌មានជាដើម ហើយសូមគាំទ្រដល់សមាគមដែលបានចូលរួមផ្សព្វផ្សាយអំពីធម្មនុញ្ញវិជ្ជាជីវៈសារព័ត៌មាន ដែលធម្មនុញ្ញនេះមានសារៈសំខាន់ សម្រាប់ការពារអ្នកសារព័ត៌មាន ដោយឈរលើក្រមសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈអ្នកសារព័ត៌មាន។
លោកបណ្ឌិត ទូច វណ្ណៈ ប្រធានសមាគមសារព័ត៌មានឯករាជ្យ បានលើកឡើងថា បញ្ហាព័ត៌មានក្លែងក្លាយ គឺជាប្រធានបទក៏ក្ដៅគគុកមួយផងដែរ ដែលត្រូវបានលើកយកមកពិភាក្សានៅក្នុងអង្គសន្និបាតនេះ ដើម្បីចូលរួមជាមួយក្រសួងព័ត៌មាន ប្រយុទ្ធប្រឆាំងនឹងព័ត៌មានក្លែងក្លាយ ដែលកំពុងកើតឡើងជាហូរហែរ ។
លោកបណ្ឌិតបន្តថា ជាមួយនឹងការចូលរួមទប់ស្កាត់នូវព័ត៌មានក្លែងក្លាយនេះ សមាគម ក៏បានជួយផ្សព្វផ្សាយអំពីសមិទ្ធផលនានា របស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ក្រសួង ស្ថាប័ន ថ្នាក់ជាតិ រដ្ឋបាលថ្នាក់ក្រោមជាតិ និងគោលនយោបាយភូមិ-ឃុំ-សង្កាត់ មានសុវត្ថិភាព តាមរយៈផេកផ្លូវការរបស់សមាគម និងអង្គភាពសារព័ត៌មាន ជាសមាជិក ចំនួនជាង ២០ម៉ឺនព័តមាន ។
សូមបញ្ជាក់ថា សមាគមសម្ព័ន្ធសារព័ត៌មានឯករាជ្យ បង្កើតឡើងដោយក្រុមយុវជនខ្មែរ ដែលមានអាជីពជាអ្នកសារព័ត៌មាន ជាអ្នកស្រឡាញ់វិស័យព័ត៌មាន និងការងារសង្គម មនុស្សធម៌ សាសនា អប់រំ កីឡា សិល្បៈ និងការអភិវឌ្ឍនធនធានមនុស្ស ៕ អត្ថបទ៖ បាន សុខរិទ្ធិ