កម្មការិនីអរគុណរាជរដ្ឋាភិបាល បន្តផ្តល់រថយន្តទៅស្រុកកំណើតដោយមិនគិតថ្លៃនាឱកាសបុណ្យចូលឆ្នាំ
ក្រុមកម្មការិនីរោងចក្រកាត់ដេរនៅរាជធានីភ្នំពេញ បានសម្តែងការអរគុណជូនចំពោះរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដែលបន្តផ្តល់ការជិះរថយន្តក្រុង សម្រាប់ដឹកប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ដោយមិនគិតថ្លៃ។ ជាពិសេស ទទួលបានការឈប់សម្រាកដោយមិនកាត់ប្រាក់ឈ្នួល ថែមទាំងទទួលបើកប្រាក់ឈ្នួលមុនថ្ងៃឈប់សម្រាកផងដែរ ដើម្បីអបអរពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំប្រពៃណីជាតិខ្មែរ។
កញ្ញា ស្រីឡូត មានស្រុកកំណើតនៅខេត្តកំពង់ចាម បច្ចុប្បន្នជាកម្មការិនីរោងចក្រកាត់ដេរនៅតំបន់វេងស្រេង ខណ្ឌពោធិ៍សែនជ័យ រាជធានីភ្នំពេញ ក្នុងបទសម្ភាសន៍ជាមួយព័ត៌មាន ប៊ីធីវី នាព្រឹកថ្ងៃទី១ ខែមេសានេះ បាននិយាយឲ្យដឹងថា ជាការកត់សម្គាល់ ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលតែងតែគិតគូរជានិច្ចទៅដល់ប្រជាពលរដ្ឋគ្រប់ស្រទាប់វណ្ណៈ ពិសេសកម្មករ កម្មការិនី សម្រាប់ធ្វើដំណើរទៅស្រុកកំណើត និងកន្លែងកម្សាន្តនានាដោយមិនគិតថ្លៃ។ កញ្ញា បានបន្តថា ទោះបីជាមិនបានចូលរួមប្រើប្រាស់រថយន្តក្រុងនេះ ដោយសារស្រុកកំណើតនៅមិនឆ្ងាយ ប៉ុន្តែនេះជារឿងល្អណាស់ដែលបង្ហាញពីការយកចិត្តទុកដាក់របស់រាជរដ្ឋាភិបាលទៅកាន់ប្រជាពលរដ្ឋ។
ស្រដៀងគ្នាខាងលើនេះ ក្រុមកម្មការិនីរោងចក្រកាត់ដេរដូចគ្នា បានលើកឡើងថា ការជិះរថយន្តក្រុង គឺមានភាពងាយស្រួល ត្រជាក់ និងមានសុវត្ថិភាពថែមទៀត។ ជាពិសេស អាចកាត់បន្ថយការចំណាយបានច្រើន ខណៈកាលមិនទាន់បានប្រើប្រាស់រថយន្តសាធារណៈនេះ ក្នុងម្នាក់ត្រូវចំណាយថវិកាយ៉ាងហោចណាស់ ១០ម៉ឺនរៀលឡើងទៅ ដើម្បីធ្វើដំណើរទៅស្រុកកំណើតតាមទីជិតទីឆ្ងាយ។ ក្រុមកម្មការិនីទាំងនេះ បានសម្តែងការអរគុណរាជរដ្ឋាភិបាល ដែលបានគិតគូរសុខទុករបស់ប្រជាពលរដ្ឋ និងកម្មករ កម្មការិនី ដោយផ្តល់ជារថយន្តក្រុងដឹកជញ្ជូនពលរដ្ឋទៅលេងស្រុកកំណើតជួបជុំគ្រួសារ ដែលអាចសន្សំសំចៃថវិកាបានមួយចំនួនផងដែរ។
សូមបញ្ជាក់ថា គិតចាប់ពីថ្ងៃទី១២ ដល់១៧ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ខាមុខនេះ រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា តាមរយៈរដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ បានរៀបចំរថយន្តក្រុងសរុបចំនួន ៥៩៧គ្រឿង ដើម្បីបម្រើសេវាដឹកជញ្ជូនសាធារណៈឥតគិតថ្លៃ ក្នុងគោលបំណងដើម្បីជួយសម្រួល និងសម្រាលបន្ទុករបស់ប្រជាពលរដ្ឋក្នុងការធ្វើដំណើរទៅកាន់ស្រុកកំណើតនៅទូទាំងប្រទេស៕ អត្ថបទ៖ ឈិត បូរ៉ាវី