កងពលតូចលេខ៧០ត្រៀមកម្លាំង និងសម្ភារៈរួចជាស្រេចសម្រាប់ជួយសង្រ្គោះពលរដ្ឋរងគ្រោះធម្មជាតិដោយយថាហេតុ
ភ្លាមៗក្រោយមានបទបញ្ជារបស់នាយឧត្តមសេនីយ៍ ម៉ៅ សុផាន់ អគ្គមេបញ្ជាការរងនៃកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ មេបញ្ជាការកងទ័ពជើងគោក នៅព្រឹកថ្ងៃទី៣ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥នេះ កងពលតូចលេខ៧០ បានប្រជុំជួរត្រៀមកម្លាំង និងត្រួតពិនិត្យមធ្យោបាយ សម្ភារៈ និងឧបករណ៍នាសនាសម្រាប់ជួយសង្រ្គោះ និងជម្លៀសប្រជាពលរដ្ឋក្នុងករណីមានគ្រោះធម្មជាតិកើតឡើងជាយថាហេតុណាមួយ ទៅទីកន្លែងមានសុវត្តិភាព។
សូមបញ្ជាក់ថា នាថ្ងៃទី២ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥នេះ នាយឧត្តមសេនីយ៍ ម៉ៅ សុផាន់អគ្គមេបញ្ជាការរងនៃកងយោធពលខេមរភូមិន្ទ មេបញ្ជាការកងទ័ពជើងគោក បានចេញបទបញ្ជាស្តីពីការប្រើប្រាស់កម្លាំង អន្តរាគមន៍ ពេលមានគ្រោះមហន្តរាយឆ្នាំ២០២៥ ដោយណែនាំឲ្យមេបញ្ជាការទាំង៦យោធភូមិភាគ និង២ កងពលធំ ដូចជាកងពលតូចលេខ៧០ និងបញ្ជាការដ្ឋានទ័ពពិសេសចំណុះឲ្យកងទ័ពជើងគោក ត្រូវត្រៀម កម្លាំង ធម្យោបាយ សម្ភារៈ ឧបករណ៍ក្នុងអង្គភាពរបស់ខ្លួន ដើម្បីជួយសង្រ្គោះប្រជាពលរដ្ឋ និងសហការជា មួយគណៈកម្មាធិការជាតិគ្រប់គ្រងគ្រោះមហន្តររាយព្រមទាំងអាជ្ញាធរដែនដីនៅតំបន់ដែលមានគ្រោះធម្ម ជាតិកើតឡើង ត្រូវជម្លៀសប្រជាពលរដ្ឋទៅកន្លែងមានសុវត្ថិភាព បញ្ជៀសឲ្យខាងតែបាននូវផលប៉ះពាល់ ដល់អាយុជីវិតប្រជាពលរដ្ឋ និងការខូចខាតផ្សេងៗ ដែលកើតមានឡើងជាយថាហេតុទាំងក្នុងតំបន់ និងជុំ វិញតំបន់ដែលកងឯកភាពរបស់ខ្លួនទទួលខុសត្រូវនោ៕ អត្ថបទ៖ បាន ចក់