សហព័ន្ធប្រកាសទទួលចុះឈ្មោះជិះកង់ភ្នំពេញ-សៀមរាប ដើម្បីកៀគរថវិកាជួយមន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរ
សហព័ន្ធកីឡាទោចក្រយានកម្ពុជា បានប្រកាសនឹងរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ជិះកង់ ដើម្បីកុមារកម្ពុជា ពីភ្នំពេញឆ្ពោះទៅខេត្តសៀមរា ក្នុងចម្ងាយផ្លូវ ៣១០គីឡូម៉ែត្រជាថ្មី នាថ្ងៃទី៣១ ខែឧសភាខាងមុខ ដើម្បីកៀគរថវិកាជួយដល់មន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរ។
លោក នូ ចំរើន អគ្គលេខាធិការសហព័ន្ធ បានឲ្យដឹងថា សម្រាប់ការចុះឈ្មោះចូលរួមព្រឹត្តិការណ៍ជិះកង់ដើម្បីសប្បុរសធម៌នេះ ចាប់ផ្ដើមទទួលហើយ ដោយកីឡាករ-កីឡាការិនីម្នាក់ៗ ត្រូវបង់ថវិកាចំនួន ២៥ដុល្លារ ចាប់ពីថ្ងៃជូនដំណឹង រហូតដល់ថ្ងៃទី៣០ ខែមេសាខាងមុខ ។
លោកបន្ដថា នេះជាឆ្នាំទី២ ហើយ ដែលសហព័ន្ធ បានរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ជិះកង់ ដើម្បីសប្បុរសធម៌ ខណៈការរៀបចំលើកដំបូង កាលពីខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៤ មានអ្នកចូលរួមយ៉ាងច្រើនរហូតដល់ជាង ៤០០នាក់ ។ ដូច្នេះលោករំពឹងថា ឆ្នាំនេះ នឹងទទួលបានការចុះឈ្មោះកាន់តែច្រើនថែមទៀត ។
អគ្គលេខាធិការសហព័ន្ធដដែលបន្ដថា គោលបំណងចម្បងនៃការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ជិះកង់ ដើម្បីកុមារកម្ពុជានេះ គឺធ្វើឡើង ដើម្បីកៀគរថវិកា សម្ភារជួយដល់មន្ទីរពេទ្យកុមារអង្គរ ព្រមទាំងបន្តបំផុសការផ្សព្វផ្សាយឲ្យកាន់តែទូលំទូលាយជូនដល់កីឡាករ-កីឡាការិនី និងមហាជនឲ្យចូលរួមលេងកីឡាជិះកង់ ដើម្បីសុភាព មិត្តភាព សាមគ្គីភាពឲ្យកាន់តែល្អប្រសើរឡើងបន្ថែមទៀត។ ម្យ៉ាងក៏ជាការរួមចំណែកដល់ការផ្សព្វផ្សាយវិស័យទេសចរណ៍នៅខេត្តសៀមរាបផងដែរ។
តាមរយៈនេះ លោក នូ ចំរើន បានអំពាវនាវដល់កីឡាករ-កីឡាការិនី យុវជន មហាជន ដែលនិយមជិះកង់ ចូលរួមចុះឈ្មោះឲ្យបានច្រើនកុះករ និងទាន់ពេលវេលា ដើម្បីរួមចំណែកដល់កិច្ចការសប្បុរសធម៌ តាមរយៈការបង់ថវិកាសម្រាប់ការជិះកង់ ក៏ដូចជាលើកស្ទួយដល់វិស័យកីឡាទោចក្រយានកម្ពុជាឱ្យមានសកម្មភាពកាន់តែផុសផុលឡើងបន្ថែមទៀតផងដែរ។ ចំពោះការចុះឈ្មោះ កីឡាករ-កីឡាការិនីម្នាក់ៗ នឹងទទួលបានអាវជិះកង់ ១ លិខិតថ្លែងអំណរគុណ និងអាហារសម្រន់តាមដងផ្លូវ ព្រមទាំងភេសជ្ជៈផងដែរ។
សូមរំឮកថា កាលពីថ្ងៃទី១៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៥ កន្លងទៅ សហព័ន្ធកីឡាទោចក្រយានកម្ពុជា ក៏បានរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ជិះកង់ ដើម្បីផ្តល់សេចក្តីសង្ឃឹម និងក្តីស្រឡាញ់ដល់កុមារ ពីរាជធានីភ្នំពេញទៅកាន់ខេត្តបាត់ដំបង លើចម្ងាយផ្លូវ ២៩០គីឡូម៉ែត្រ ដោយទទួលបានការចូលរួមជិះកង់យ៉ាងផុសផុលផងដែរ៕ អត្ថបទ លី ឈុនឡា