លោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យ ភឿង សកុណា អនុញ្ញាតឲ្យឯកអគ្គរដ្ឋទូតអូស្រ្តាលី ប្រចាំនៅកម្ពុជា ជួបពិភាក្សាការងារ
ភ្នំពេញ ៖ នារសៀលថ្ងៃទី១៨ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥នេះ លោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យ ភឿង សកុណា រដ្ឋមន្រី្តក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ បានអនុញ្ញាតឲ្យឯកឧត្តម ដឺរិក យីប (Derek Yip) ឯកអគ្គរដ្ឋទូតថ្មីរបស់អូស្រ្តាលីប្រចាំនៅកម្ពុជា ចូលជួបសម្តែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារ នាទីសី្តក្រសួង។
ជាកិច្ចចាប់ផ្តើមលោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យ ភឿង សកុណា សូមស្វាគមន៍ឯកឧត្តម ឯកអគ្គរដ្ឋទូតថ្មី រួមនិងសហការី ដែលបានអញ្ជើញមកជួបសម្តែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារ។ ក្នុងជំនួបនេះភាគីទាំងពីរ បានរំលេចអំពីកិច្ចសហប្រតិបតិ្តការ នាពេលកន្លងមក រវាងប្រទេសកម្ពុជា និងអូស្រ្តាលី។ ដោយរដ្ឋាភិបាលអូស្រ្តាលី ធ្លាប់បានប្រគល់វត្ថុបុរាណមកឲ្យព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាវិញ ក្នុងនោះភាគីប្រទេសអូស្រ្តាលី ក៏ធ្លាប់បានខ្ចីវត្ថុបុរាណខ្មែរ ទៅដាក់តាំងពិព័រណ៌ក្នុងវិចិត្រសាលជាតិអូស្រ្តាលី នៃទីក្រុង កង់បេរ៉ា (Canberra) បន្ថែមពីនេះក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ ក៏មានកិច្ចសហប្រតិបតិ្តការជាមួយសាកលវិទ្យាល័យហ្វ្លីនដឺ អូស្រ្តាលី ផ្តោតលើការធ្វើកំណាយស្រាវជ្រាវរាជធានី សម័យកណ្តាល និងបុរាណដ្ឋានជុំវិញ នៅខេត្តកំពង់ចាម ខេត្តកំពង់ឆ្នាំង និងខេត្តកណ្តាល។ គម្រោងរៀបចំមនី្ទរពិសោធន៍ សម្រាប់ការអភិរក្ស និងជួសជុល វាយណភណ្ឌនៅសារមនី្ទរផងដែរ។ នាពេលអនាគត លោកជំទាវបណ្ឌិតសភាចារ្យ ភឿង សកុណា និងឯកឧត្តម ដឺរិក យីប (Derek Yip) មានបំណងចង់ឲ្យមានការផ្លាស់ប្តូរបន្ថែមទៀត លើសិល្បករ សិល្បការិនី សិល្បៈទស្សនីយភាព របាំ តន្រី្ត និងគំនូរជាដើម៕