សម្ដេចធិបតី៖ កត្តាសុខសន្ដិភាពធ្វើឱ្យវិស័យពុទ្ធិកសិក្សាបច្ចុប្បន្នមានការរីកចម្រើន គួរឱ្យគត់សម្គាល់
ក្នុងឱកាស អញ្ជើញជាធិបតី សម្ពោធអគារអន្តេវាសិកដ្ឋានតេជោសន្តិភាព និងសមិទ្ធផលនានានៅវត្តស្វាយពពែ រាជធានីភ្នំពេញ នៅព្រឹកថ្ងៃទី៩ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥នេះ សម្តេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា មានប្រសាសន៍បញ្ជាក់ថា ប្រទេសកម្ពុជា នាពេលបច្ចុប្បន្ន តាមរយៈកត្តាសុខសន្ដិភាពបានធ្វើឱ្យវិស័យពុទ្ធិកសិក្សាបច្ចុប្បន្នមានការរីកចម្រើនគួរឱ្យគត់សម្គាល់។
សម្ដេចធិបតី នាយករដ្ឋមន្រ្ដី កោតសរសើរចំពោះវិស័យពុទ្ធិកសិក្សានាពេលបច្ចុប្បន្នមានការរីកចម្រើនគួរឱ្យគត់សម្គាល់ ខណៈកត្តារីកចម្រើននេះមិនអាចកើតឡើងបានទេ បើសិនជាប្រទេសគ្មានសុខសន្ដិភាព។ ហើយកត្តាសុខសន្ដិភាព មិនមែនត្រឹមតែផ្ដល់លទ្ធភាពដល់ការអភិវឌ្ឍប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្ដែក៏បានផ្ដល់ឱកាសដល់ប្រជាពលរដ្ឋអាចបដិបត្តិសាសនារៀងៗខ្លួនផងដែរ។
សូមបញ្ជាក់ថា បច្ចុប្បន្ននេះ នៅទូទាំងប្រទេសមានវត្តសរុបចំនួន ៥ ១៤៨ វត្ត ក្នុងនោះមហានិកាយចំនួន ៤ ៨៧៦ វត្ត គណៈធម្មយុត្តិចំនួន ២៧២វត្តព្រះសង្ឃសរុបមានចំនួន ៧៥ ៥៥៦ ព្រះអង្គ ក្នុងនោះគណៈ មហានិកាយមានចំនួន ៧២ ៩០០ព្រះអង្គ គណៈធម្មយុត្តិមាន ២ ៦៥៦ ព្រះអង្គ។
ពុទ្ធិកសិក្សាក៏មានការ រីកចម្រើនជាបន្តបន្ទាប់ តាំងពីថ្នាក់ធម្មវិន័យ ពុទ្ធិកបឋមសិក្សារហូតដល់ពុទ្ធិកឧត្តមសិក្សា និងក្រោយ ឧត្តមសិក្សា ក្នុងនោះពុទ្ធិកសាកលវិទ្យាល័យមានចំនួន ៣ គឺ ពុទ្ធិកសាកលវិទ្យាល័យព្រះសីហនុរាជពុទ្ធិកសាកលវិទ្យាល័យព្រះសីហមុនីរាជា និងពុទ្ធិកសាកលវិទ្យាល័យ សម្តេចអគ្គមហាសេនាបតីតេជោ ហ៊ុន សែន កំពង់ចាម ៕ អត្ថបទ៖ វ៉ន ដារ៉ា