រដ្ឋមន្រ្តីការងារជំរុញគ្រឹះស្ថានបណ្ដុះបណ្ដាលជំនាញបន្តពង្រឹងគុណភាពសិស្សិដើម្បីឆ្លើយតបកំណើនសេដ្ឋកិច្ចជាតិទៅថ្ងៃអនាគត
ឯកឧត្តម ហេង សួរ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការងារ និងបណ្តុះបណ្តាលវិជា្ជជីវៈ និងឯកឧត្តម PARK Jong-Wook ឯកអគ្គរដ្ឋទូតនៃសាធារណៈរដ្ឋកូរ៉េប្រចាំកម្ពុជា នៅព្រឹកថ្ងៃទី១២ ខែឧសភានេះ បានអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីប្រារព្ធខួប២០ឆាំ្ននៃការបង្កើតវិទ្យាស្ថានជាតិពហុបច្ចេកទេសកម្ពុជា (NPIC) និងពិព័រណ៍ការងារលើកទី៤ ឆ្នាំ២០២៥ ស្ថិតនៅទំនប់កប់ស្រូវ ខណ្ឌពោធិ៍សែនជ័យ រាជធានីភ្នំពេញ។
នៅក្នុអង្គពិធីនេះ ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រី បានមានប្រសាសន៍ថា ក្នុងរយៈពេល២០ឆ្នាំមកនេះ វិទ្យាស្ថាន បានក្លាយជាគ្រឹះស្ថានបណ្តុះបណ្តាលជំនាញដ៏លេចធ្លោមួយដោយមានការទទួលស្គាល់យ៉ាងទូលំទូលាយនៅទូទាំងប្រទេស និងលើអន្តរជាតិតាមរយៈការរក្សាបាននូវគុណភាពបណ្តុះបណ្តាល បច្ចេកវិទ្យាទំនើបៗ បរិយាកាសសិក្សា និងការងារដែលជាកត្តាផ្តល់ជូនសិស្សនិស្សិត និងសិក្ខាកាមឱ្យមានទាំងចំណេះ ជំនាញ និងសីលធម៌វិជ្ជាជីវៈដែលបានធ្វើឱ្យក្រុមហ៊ុន ដៃគូនានា និងអ្នកពាក់ព័ន្ធទុកចិត្ត និងជឿជាក់។ ឯកឧត្តម បានគូសបញ្ជាក់ថា កត្តាទាំងអស់នេះហើយបានជំរុញឲ្យក្រសួងស្ថាប័ន វិស័យឯកជន ដៃគូអភិវឌ្ឍន៍ជាតិ និងអន្តរជាតិទទួលស្គាល់ថា វិទ្យាស្ថាននេះ គឺជាគ្រឹះស្ថានអប់រំបណ្ដុះបណ្ដាលបច្ចេកទេស និងវិជ្ជាជីវៈមួយដែលមានសក្តានុពល និងសកម្ម ក្នុងការចូលរួមចំណែកកសាងមូលធនមនុស្សសម្រាប់គាំទ្រដល់សេដ្ឋកិច្ចកម្ពុជា។
ឯកឧត្តម ហេង សួរ បានសង្កត់ធ្ងន់ថា ខណៈដែលរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាកំពុងអនុវត្តកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញបច្ចេកទេសវិជ្ជាជីវៈ ១,៥លាននាក់ យ៉ាងសកម្មនោះ វិទ្យាស្ថានវិស័យអប់រំបណ្តុះបណ្តាលជំនាញ ធីវ៉េត ក៏បានដើរតួនាទីយ៉ាងសំខាន់បំផុតផងដែរ ក្នុងការបណ្តុះបណ្តាលជំនាញដល់ក្រុមយុវជនគោលដៅ និងប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាឱ្យមានជំនាញច្បាស់លាស់ដែលបាននិងកំពុងផ្តល់ឱកាសឱ្យសិក្ខាកាមមានការងារនៅតាមក្រុមហ៊ុនរោងចក្រសហគ្រាស និងការក្លាយជាម្ចាស់អាជីវកម្មផងដែរ។
យោងតាមរបាយការណ៍របស់ ឯកឧត្តម ប៊ុន ភារិន នាយកវិទ្យាស្ថានជាតិពហុបច្ចេកទេសកម្ពុជា (NPIC) បានឲ្យដឹងថា ក្រោមកិច្ចសហប្រតិបត្តិការជាមួយសាធារណរដ្ឋកូរ៉េ បានចាប់បើកដំណើរការដំបូងនៅឆ្នាំ២០០៥ ដែលមានសិស្សចំនួនត្រឹមតែចំនួន ២០០នាក់ ជាមួយនិង៨មុខជំនាញ ប៉ុន្តែរហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ននេះ វិទ្យាស្ថាន មានសិស្ស និស្សិតចំនួនជាង ៧ពាន់ ៨០០នាក់ ដែលកំពុងសិក្សាលើមុខជំនាញ២៤ ខណៈដែលសិស្សនិស្សិតបានបញ្ចប់ការសិក្សាគ្រប់កម្រិតប្រមាណជាង ១ម៉ឺន ៣ពាន់នាក់ គិតត្រឹមឆ្នាំ២០២៤។ បន្ថែមពីនេះ វិទ្យាស្ថាន NPIC ក៏បានចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងការអនុវត្តកម្មវិធីបណ្តុះបណ្តាលជំនាញវិជ្ជាជីវៈ និងបច្ចេកទេ ដល់យុវជនមកពីគ្រួសារក្រីក្រ និងគ្រួសារងាយរងហានិភ័យចំនួន ១,៥លាននាក់ ដោយគិតត្រឹមខែមេសា ឆ្នាំ២០២៥ សិក្ខាកាមដែលបានបញ្ចប់វគ្គមានចំនួន ៨៨៤នាក់ ក្នុងនោះសិក្ខាកាមមួយចំនួនបានក្លាយទៅជាម្ចាស់អាជីវកម្ម និងមួយចំនួនទៀតកំពុងបម្រើការនៅក្នុងក្រុមហ៊ុន និងសហគ្រាសផ្សេងៗ៕ អត្ថបទ៖ ឈិត បូរ៉ាវី