គណ:កម្មការជំនាញទាំង១០នៃរដ្ឋសភាជួបប្រជុំត្រួតពិនិត្យលើសេចក្តីព្រាងច្បាប់ចំនួន ២៤ ជាមួយតំណាងរាជរដ្ឋាភិបាល
ភ្នំពេញ ៖ ឯកឧត្តម ឈាង វុន ប្រធានគណ:កម្មការ សេដ្ឋកិច្ច ហិរញ្ញវត្ថុ ធនាគារ និងសវនកម្ម នៃរដ្ឋសភា លោកជំទាវ និន សាផុន ប្រធានគណៈកម្មការសាធារណការ ដឹកជញ្ជូន អាកាសចរណ៍ស៊ីវិល ប្រៃសណីយ៍ ទូរគមនាគមន៍ ឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា នវានុវត្តន៍ រ៉ែ ថាមពល ពាណិជ្ជកម្ម រៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ នៃរដ្ឋសភា បានអញ្ជើញជួបប្រជុំជាមួយឯកឧត្តម កែវ រតនៈ រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល ឯកឧត្តមបណ្ឌិតសភាចារ្យ ហ៊ាន សាហ៊ីប រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ ដើម្បីពិនិត្យពិភាក្សាលើសេចក្តីព្រាងច្បាប់ស្តីពីការអនុម័តយល់ព្រមលើការធានាទូទាត់របស់រាជរដ្ឋាភិបាល នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាឱ្យក្រុមហ៊ុនចំនួន២៤សម្រាប់គម្រោងវិនិយោគស្ថានីយផលិតអគ្គិសនីនៅតាមបណ្ដាខេត្តមួយចំនួនក្នុងព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា
ជំនួបប្រជុំនារសៀលថ្ងៃទី១៣ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥ នៅវិមានរដ្ឋសភានេះមានការអញ្ជើញចូលរួមពី ឯកឧត្តម លោកជំទាវ សមាជិក សមាជិកា គណៈកម្មការ ជំនាញទាំង១០ នៃរដ្ឋសភាក្រុមប្រឹក្សាអ្នកច្បាប់ និងមន្រ្តីជំនួយការផងដែរ។
ក្នុងជំនួបដ៏សំខាន់នេះ ឯកឧត្តម កែវ រតនៈ បានមានប្រសាសន៍ថា៖ សេចក្តីព្រាងច្បាប់ទាំង២៤ គឺជាសេចក្ដីព្រាងច្បាប់ទាក់ទងនឹងការអនុម័តយល់ព្រមលើការធានាទូទាត់ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជាឱ្យក្រុមហ៊ុននានា ដែលបានវិនិយោគលើវិស័យអគ្គិសនី នៅតាមបណ្តាខេត្តមួយចំនួននៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា។
ឯកឧត្តមបានមានប្រសាសន៍បន្តថា «នេះគឺជាយុទ្ធសាស្រ្តរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិទី៧ នៃរដ្ឋសភាដែលបានបន្តពីរាជរដ្ឋាភិបាលអាណត្តិមុនក្នុងការប្រឹងប្រែងគៀងគរកាវិនិយោគលើវិស័យអគ្គិសនីដើម្បីបម្រើឱ្យ វិស័យថាមពលអគ្គិសនីទៅតាមតម្រូវការអ្នកវិនិយោគគិននៅក្នុងប្រទេសនិងប្រជាពលរដ្ឋប្រើប្រាស់» ។
បន្ទាប់ពីបានពិភាក្សាគ្នាយ៉ាងល្អិតល្អន់ និងស្ដាប់ការបកស្រាយពន្យល់របស់ឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរ៉ែ និងថាមពលទៅលើចំណុចនានាដែលគណៈកម្មការជំនាញនៃរដ្ឋសភាបានសាកសួររួចមកឯកឧត្តម ឈាង វុន បានវាយតម្លៃខ្ពស់ចំពោះការខិតខំប្រឹងប្រែងរបស់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលបន្តវេន ដែលមានសម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ជាប្រមុខដឹកនាំដ៏ប៉ិនប្រសប់ ជាពិសេសមានឯកឧត្តមរដ្ឋមន្ត្រីបានគៀងគរកាវិនិយោគលើវិស័យថាមពលដើម្បីជាគុណប្រយោជន៍សម្រាប់ប្រជាជន និងសង្គមជាតិ។