ព្រលានយន្តហោះអន្តរជាតិតេជោគ្រោងបើកដំណើរការនៅថ្ងៃ ១០ កក្កដា តែអាចប្រែប្រួលទៅតាមលទ្ធផលពិនិត្យវាយតម្លៃលើកទី២
កណ្ដាល ៖ ការបើកឱ្យដំណើរការអាកាសយានដ្ឋានអន្តរជាតិតេជោនៅថ្ងៃទី១០ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥ ខាងមុននេះបាន ឬមិនបាន គឺអាស្រ័យលើលទ្ធផលនៃការពិនិត្យវាយតម្លៃ និងការធ្វើសវនកម្មលើកទី២ ដែលគ្រោងប្រព្រឹត្តទៅនៅចុងខែឧសភា ឬខែមិថុនាខាងមុខនេះ។ នេះបើតាមឯកឧត្ដម ស៊ីន ចាន់សិរីវុត្ថា រដ្ឋលេខាធិការ និងជាអ្នកនាំពាក្យ នៃរដ្ឋលេខាធិការដ្ឋានអាកាសចរណ៍ស៊ីវិល បញ្ជាក់ឱ្យ BTV ដឹងនៅថ្ងៃទី១៤ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥។
ឯកឧត្ដមបន្ថែមថា ថ្ងៃទី១០ ខែកក្កដា គឺជាកាលបរិច្ឆេទគ្រោងផែនការ ដែលបានគ្រោង និងរំពឹងទុក ដែលបានព្រមព្រៀងគ្នាពីគ្រប់អង្គភាពពាក់ព័ន្ធ និងសមត្ថកិច្ចជំនាញ។ ចំពោះកាលបរិច្ឆេទចុងក្រោយនៃការបើកឱ្យដំណើរការអាកាសយានដ្ឋានថ្មីនេះ រដ្ឋលេខាធិការដ្ឋានអាកាសចរណ៍ស៊ីវិល នឹងជូនដំណឹងជាផ្លូវការក្នុងពេលឆាប់ៗខាងមុខ។
អាកាសយានដ្ឋានអន្ដរជាតិតេជោលំដាប់ 4F ដែលសាងសង់រួចនៅដំណាក់កាលទី១ មានលក្ខណៈទំនើប និងលម្ហធំទូលាយ ដែលសាងសង់ឡើងលើផ្ទៃដីជាង ២៦០០ ហិកតា អាចអនុញ្ញាតឱ្យយន្តហោះខ្នាតធំចុះចតបានក្នុងនោះមានដូចជាយន្តហោះប្រភេទ Airbus A380 និង Boeing 747 ជាដើម និងអាចទទួលអ្នកដំណើរបានរហូតដល់ដប់បីលាននាក់ក្នុងមួយឆ្នាំ៕