មន្ត្រីសុខាភិបាលរាជធានី និងតំណាង WHO ប្រចាំកម្ពុជាចុះផ្តល់វ៉ាក់សាំងដល់កុមារ និងស្រ្ដីនៅសហគមន៍
មនី្ទរសុខាភិបាលនៃរដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ ការិយាល័យសុខាភិបាលស្រុកប្រតិបតិ្តមេគង្គ (OD Megkong) និងតំណាងអង្គការសុខភាពពិភពលោកប្រចាំកម្ពុជា បានចុះផ្តល់វ៉ាក់សាំង១១មុខ និងថ្នាំគ្រាប់ជីវជាតិអា (A) និងថ្នាំគ្រាប់ទម្លាក់សត្វល្អិត ជូនដល់កុមារ និងស្រី្ត និងវ៉ាក់សាំងកូវីដ-១៩ ដូសជំរុញ ដល់ក្រុមគោលដៅនៅតាមសហគមន៍ងាយរងគ្រោះ ក្នុងមូលដ្ឋានខណ្ឌឬស្សីកែវ រាជធានីភ្នំពេញ។
លោកវេជ្ជបណ្ឌិត ប៉ូ រិទ្ធី ប្រធានការិយាល័យបច្ចេកទេសរបស់មន្ទីរសុខាភិបាល នៃរដ្ឋបាលរាជធានីភ្នំពេញ បានថ្លែងប្រាប់ BTV ព័ត៌មាន នាព្រឹកថ្ងៃទី១៥ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥នេះថា ការចុះចាក់វ៉ាក់សាំងនាពេលនេះ គឺជាការចុះជាប្រចាំសម្រាប់បន្ថែមនូវថ្នាំបង្ការជូនដល់កុមារ និងស្រី្តគោលដៅ ដែលមានការខកខានក្នុងការមិនបានមកទទួលវ៉ាក់សាំងនាពេលកន្លងមក។ ហើយមន្ត្រីសុខាភិបាល របស់យើងក៏បានផ្តល់វ៉ាក់សាំងបន្ថែមទៀតផងដែរ ដល់ក្រុមគោលដៅ។ ជាទូទៅសកម្មភាពនាថ្ងៃនេះ យើងមានជាប្រចាំរៀងរាល់ត្រីមាស ជាពិសេសដល់សហគមន៍ដែលងាយរងគ្រោះ។ ជាក់ស្តែងថ្ងៃនេះ មិនមែនមានតែការិយាល័យសុខាភិបាលស្រុកប្រតិបតិ្តមេគង្គនោះទេ គឺមន្ត្រីសុខាភិបាល បានចុះផ្តល់វ៉ាក់សាំងតាមសហគមន៍ ទាំង៧ការិយាល័យសុខាភិបាលស្រុកប្រតិបតិ្ត ក្នុងនោះយើងជ្រើសរើសយកតំបន់សហគមន៍ងាយរងគ្រោះ ដើម្បីផ្តល់វ៉ាក់សាំងជូនដល់ក្រុមគោលដៅ។
ចំណែកអ្នកស្រី ជា ចាន់ពុំ សមាជិកនារីភូមិ និងបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋនាំយកកូនៗមកចាក់វ៉ាក់សាំងបង្ការការពារជំងឺ ស្ថិតក្នុងភូមិក្រោលគោសង្កាត់គីឡូម៉ែត្រលេខ៦ ខណ្ឌឬស្សីកែវ រាជធានីភ្នំពេញ បានលើកឡើងរួមគ្នាថា ក្រុមគ្រូពេទ្យនៃការិយាល័យសុខាភិបាលស្រុកប្រតិបតិ្តមេគង្គ តែងតែចុះផ្តល់វ៉ាក់សាំងបង្ការការពារជំងឺជារៀងដង ហើយបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋមានចិត្តសប្បាយរីករាយ ដែលធ្វើឲ្យកុមារ និងស្រី្តរស់នៅក្នុងសហគមន៍ បានជៀសផុតពីជំងឺផ្សេងៗ។
ជាចុងក្រោយលោកវេជ្ជបណ្ឌិត ប៉ូ រិទ្ធី បានអំពាវនាវដល់មាតា បិតា អាណាព្យាបាល ជាអ្នកថែទាំកុមារ សូមចូលរួមក្នុងការស្វែងយល់អំពីសារសំខាន់នៃការផ្តល់ថ្នាំបង្ការ ទាំងវ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺជាប្រចាំ តាមប្រតិទិនកំណត់របស់កម្មវិធីជាតិផ្តល់ថ្នាំបង្ការ ទាំងវ៉ាក់សាំងបង្ការជំងឺកូវីដ-១៩។ ប្រសិនបើកុមារបានទទួលថ្នាំបង្ការគ្រប់មុខតាមប្រតិទិនកំណត់ គឺអាចជួយដល់កុមារ ក្នុងការការពារជំងឺ ដែលអាចការពារបាន ជាពិសេសជំងឺ១១មុខ ដែលកម្មវិធីជាតិផ្តល់ថ្នាំបង្ការបានកំណត់៕អត្ថបទ រដ្ឋា