សមត្ថកិច្ចចម្រុះខេត្តបន្ទាយមានជ័យឃាត់រថយន្ត២គ្រឿងដឹកសាច់ជ្រូកបង្កក ខូចគុណភាព ២៣កេស
នៅរសៀលថ្ងៃទី២០ឧសភាម្សិលមិញនេះ កំលាំងការិយាល័យផលិតកម្ម និង បសុព្យាបាល ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បានសហការជាមួយសមត្ថកិច្ច ការិយាល័យស្រាវជ្រាវ និងបង្ក្រាបអំពើ រត់ពន្ធតំបន់៥ គយខេត្តបបន្ទាយមានជ័យ ចុះចាប់រថយន្ត តាក់ស៊ីបានចំនួន ២គ្រឿង ដែលលួចដឹកសាច់ជ្រូក បង្កក ខូចគុណភាពខុសច្បាប់ចំនួន ២៣កេស ស្មើ នឹង ១.១៥០គីឡូក្រាម បាននៅចំណុចភូមិទឹកថ្លា សង្កាត់ទឹកថ្លា ក្រុងសិរីសោភ័ណ ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ។
លោក ហ៊ុយ ទូច ប្រធាន ការិយាល័យផលិតកម្ម និង បសុព្យាបាល នៃមន្ទីរកសិកម្មរុក្ខាប្រមាញ់ និងនេសាទ ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បានឲ្យដឹងថា ផលិតផលសាច់ជ្រូក បង្កកដែលកំលាំងចម្រុះបង្រ្កាបបានដឹកតាមរថយន្តតាក់ស៊ី២គ្រឿង មានម៉ាក ស៊ីណា និង លុចស៊ីស៣០០ ដឹកចេញពីក្រុងប៉ោយប៉ែតឆ្ពោះទៅក្រុងភ្នំពេញដើម្បីលក់ចែកចាយបន្តតាមទីផ្សារ។
លោក ហ៊ុយ ទូច បានឲ្យដឹងបន្តទៀតដឹងថា ផលិតផល សាច់ជ្រូក បង្កកដែល បង្រ្កាបបានខាងលើក្រោមការសហការយ៉ាងល្អរវាងគយចល័តក្រសួង បន្ទាប់ពីទទួលបានព័ត៌មាន ពីការលួចនាំចូលដោយខុសច្បាប់នូវសាច់ជ្រូកពីក្រៅប្រទេស តាមរថយន្តតាក់ស៊ីពីរគ្រឿងក្នុងគោលដៅនាំពីក្រុងប៉ោយប៉ែតឆ្ពោះទៅលក់នៅក្រុងភ្នំពេញ។
ក្រោយពីកំលាំងចម្រុះបង្ក្រាបបានហើយតាមការត្រួកពិនិត្យសាច់ជ្រូកទាំងនោះ រួមមានគ្រឿងក្នុង និងបំណែកសាច់បង្កកខូចគុណភាពខុសច្បាប់ចំនួន ២៣កេស ស្មើនឹង ១.១៥០គីឡូក្រាម ។ ផលិតផលទាំងនោះ ភាគច្រើនបានខូចគុណភាពអស់ហើយ ព្រោះតែរក្សាទុកក្នុងសីតុណ្ហភាព ការវេចខ្ចប់មិនសមស្របនិងមានរយ:ពេលច្រើនថ្ងៃទៀតផង។
ចំណែកម្ចាស់រថយន្តដែលទទួលដឹកទំនិញក៏គ្មានការអនុញាតច្បាប់អ្វីនោះដែរ ហើយក្នុងការបង្ក្រាបនោះសមត្ថកិច្ចចម្រុះបានដកហូតផលិតផលសាច់បង្កកដែលមានសាធាតុគីមីខាងលើ ត្រូវសមត្ថកិច្ចចម្រុះបានធ្វើកំណត់ហេតុដកហូត និងដុតកម្ទេចចោលភ្លាមៗ ផងដែរ៕