មន្រ្តី ក.ប.ប.៖ រហូតមកដល់ពេលនេះកម្ពុជាពុំទាន់រកឃើញសារធាតុគីមីនៅលើផ្លែទុរេនស្រស់ទេ
មន្រ្តីជាន់ខ្ពស់នៃអគ្គនាយកដ្ឋាន ក.ប.ប. បានឱ្យដឹងថា គិតមកដល់ពេលនេះ ករណីផ្លែឈើទុរេន បន្ទាប់ពីបានយកគំរូ និងសំណាកចំនួនប្រមាណជាង ៣០ សំណាក មកពីទីតាំងផ្សេងៗគ្នា ដើម្បីធ្វើការវិភាគ គឺមិនទាន់រកឃើញមានសារធាតុគីមីហាមឃាត់ណាមួយនៅឡើយទេ ខណៈមន្រ្តីជំនាញបានកំពុងបន្តធ្វើការតាមដានយ៉ាងយកចិត្តទុកដាក់លើករណីនេះ។
មានប្រសាសន៍ប្រាប់ព័ត៌មាន ប៊ីធីវី តាមប្រព័ន្ធតេឡេក្រាម កាលពីរសៀលថ្ងៃទី២៥ ខែឧសភាកន្លងទៅ ឯកឧត្ដម គឹម មាសសុខសីហា អគ្គនាយក នៃអគ្គនាយកដ្ឋានការពារអ្នកប្រើប្រាស់ កិច្ចការប្រកួតប្រជែង និងបង្រ្កាបការក្លែងបន្លំ ហៅកាត់ ក.ប.ប. នៃក្រសួងពាណិជ្ជកម្ម បានមានប្រសាសន៍ប្រាប់ព័ត៌មាន ប៊ីធីវី ឱ្យដឹងថា មកដល់ថ្ងៃនេះ ក.ប.ប. បានទទួលគំរូពីអគ្គនាយកដ្ឋានគយ និងរដ្ឋាករកម្ពុជា បានចំនួន ៣គោលដៅ ហើយបានធ្វើតេស្តជាង ៣០សំណាក គឺអត់មានវត្តមានសារធាតុគីមីហាមឃាត់ប្រភេទ អូរ៉ាមីន អូ (Auramine O) ឬ ប៊ីវ៉ាយធូ នោះទេ (Basic Yellow 2)។
ឯកឧត្តម បានបន្តថា ចំពោះការងារនេះ នឹងធ្វើបន្តទៀតដោយសហការជាមួយអាជ្ញាធរគយតាមមាត់ច្រកទាំងអស់ សូមឱ្យគាត់ពិនិត្យការងារឱ្យបានម៉ត់ចត់ និងផ្ញើរគំរូមកឱ្យ ក.ប.ប. ដើម្បីធ្វើការវិភាគ។ ឯកឧត្តមបានបន្ថែមថា ចំពោះលើទីផ្សារ លើកន្លែងប្រមូលផ្តុំ ក៏ដូចជាតាមកសិដ្ឋាន និងទីកន្លែងចំការជាដើម យើងសុំឱ្យទាំងម្ចាស់ចំការ ទាំងអ្នករកស៊ីលក់ដូរ ករណីមានការសង្ស័យ ឬចង់ដឹង ក៏អាចផ្ញើរគំរូមកកាន់ ក.ប.ប. បាន ដើម្បីធ្វើតេស្តជូន។
ឯកឧត្តម អគ្គនាយក បានគូសបញ្ជាក់ទៀតថា ចំពោះបញ្ហាទុរេននេះ គឺចង់ពង្រឹងការងារឱ្យបានគត់ម៉ត់ ពីព្រោះមិនមែនត្រឹមតែយកចិត្តទុកដាក់ទៅលើការនាំចូលប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែយើងក៏គិតទៅដល់ការនាំចេញផងដែរ ព្រោះខ្លាចនៅពេលឃើញមានវត្តមានសារធាតុគីមីហាមឃាត់ទាំងនោះ ខាងភាគីអ្នកបញ្ជាទិញ គេនឹងបដិសេធ ដោយគយ ដោយអាជ្ញាធរមានសមត្ថកិច្ចរបស់គេ វានាំឱ្យប៉ះពាល់ទៅដល់ផលិតផលពីកម្ពុជារបស់យើងទាំងមូល។
នៅក្នុងកិច្ចប្រជុំពេញអង្គគណៈរដ្ឋមន្ត្រី កាលពីថ្ងៃទី២៣ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៥កន្លងទៅ សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្រ្តីនៃកម្ពុជា បានណែនាំឱ្យអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធបង្កើនការយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ក្នុងការត្រួតពិនិត្យ និងទប់ស្កាត់ ចំពោះការនាំចូលចំណីអាហារដែលមានជាតិគីមី ពិសេសធុរេន និងសាច់គោ ដែលត្រូវបានផ្អាកការនាំចូលជាបណ្តោះអាសន្នដោយសារជំងឺឆ្លង។ ចំណាត់ការនេះ គឺដើម្បីការពារសុខភាពប្រជាពលរដ្ឋ៕ អត្ថបទ៖ ឈិត បូរ៉ាវី