អាជ្ញាធរក្រុងអរិយក្សត្រចាប់ផ្តើមបិទផ្សាយឯកសារនៃការវិនិច្ឆ័យដីធ្លីជាប្រព័ន្ធនៅសង្កាត់បាក់ដាវ
អាជ្ញាធរក្រុងអរិយក្សត្រ បានចាប់ផ្តើមបិទផ្សាយជាសាធារណៈនូវឯកសារនៃការវិនិច្ឆ័យដីធ្លីដែលមានលក្ខណៈជាប្រព័ន្ធ នៅសង្កាត់បាក់ដាវ ក្នុងរយៈពេល១៥ថ្ងៃ ពោលចាប់ពីថ្ងៃទី០២ខែមិថុនា រហូតដល់ថ្ងៃទី១៦ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥។
ឯកឧត្ដម នុត ពុធដារ៉ា អភិបាលរង នៃគណៈអភិបាលខេត្ដកណ្ដាល នៅថ្ងៃទី០២ខែមិថុនានេះ បានអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងពិធីបិទផ្សាយជាសាធារណៈនូវឯកសារនៃការវិនិច្ឆ័យ ចំនួន ០៤ភូមិ គឺភូមិជ្រោយខ្សាច់ ភូមិបាក់ដាវលើ ភូមិបាក់ដាវក្រោម និងភូមិព្រែកជ្រូក សង្កាត់បាក់ដាវ ក្រុងអរិយក្សត្រ មានចំនួន ២,៩៥២ក្បាលដី។
នៅក្នុងកម្មវិធី ឯកឧត្ដម នុត ពុធដារ៉ា មានប្រសាសន៍ថា គោលបំណងដ៏សំខាន់នៃការបិទផ្សាយជាសាធារណៈនេះ គឺដើម្បីធានាបាននូវទិន្នន័យឱ្យមានលក្ខណៈត្រឹមត្រូវស្របច្បាប់ដោយទុកឱកាសឱ្យ ប្រជាពលរដ្ឋ និងអ្នកពាក់ព័ន្ធទាំងឡាយធ្វើការជំទាស់តវ៉ាលើទិន្នន័យដែលមាននៅក្នុងឯកសារវិនិច្ឆ័យ រួមមានប្លង់សុរិយោដី និងបញ្ជីឈ្មោះអ្នកកាន់កាប់ដី។ ការជំទាស់តវ៉ាអាចធ្វើបានអំឡុងពេល ១៥ថ្ងៃចាប់ពីថ្ងៃប្រកាសបិទផ្សាយនេះតទៅ ហើយក្នុងរយៈពេល ១៥ថ្ងៃនេះ គណៈកម្មការរដ្ឋបាល និងមន្រ្តីសុរិយោដី នឹងនៅប្រចាំការរាល់ថ្ងៃទាំងថ្ងៃឈប់សម្រាក និងថ្ងៃបុណ្យផ្សេងៗ ដើម្បីរង់ចាំពន្យល់ទិន្នន័យទាំងឡាយ ទទួលពាក្យបណ្តឹង ដោះស្រាយការតវ៉ា និងវិវាទផ្សេងៗ តាមការព្រមព្រៀង។
ឯកឧត្តមបន្តថា បន្ទាប់ពីលទ្ធផលនៃការបិទផ្សាយរយៈពេល ១៥ថ្ងៃរួច ក្រុមការងារពាក់ព័ន្ធនឹងទទួលបាននូវទិន្នន័យត្រឹមត្រូវ ដើម្បីបំពេញនីតិវិធីឈានដល់ការចេញប័ណ្ណកម្មសិទ្ធដីធ្លី ស្របច្បាប់ជូនប្រជាពលរដ្ឋដែលជាអ្នកកាន់កាប់ដីនៅសង្កាត់បាក់ដាវ ដើម្បីរួមចំណែកលើកកម្ពស់ជីវភាព សុខុមាលភាព ស្ថេរភាពសង្គម ការអភិវឌ្ឍ និងប្រើប្រាស់ដីធ្លីប្រកបដោយសមធម៌ និងសន្តិភាពផ្លូវចិត្ត។
សម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋរស់នៅសង្កាត់បាក់ដាវ ក្រុងអរិយក្សត្រ បានអគុណដល់រាជរដ្ឋាភិបាលតាមរយៈក្រសួងដែនដី និងអាជ្ញាធរមូលដ្ឋាន ដែលបានរៀបចំការចុះបញ្ជីដីធ្លីជូនពួកគេឱ្យទទួលបានប្លង់ដីធ្លីស្របច្បាប់។
បើតាមប្រសាសន៍លោក ចាន់ តារា អភិបាលនៃគណៈអភិបាលក្រុងអរិយក្សត្រ បានឱ្យដឹងថា ក្រុងអរិក្សត្រ មាន១១សង្កាត់ ស្មើ៤២ភូមិ ហើយសង្កាត់ដែលបានចែកប័ណ្ណរួចរាល់មានចំនួន០៥សង្កាត់រួមមាន៖សង្កាត់អរិយក្សត្រ សង្កាត់សារិកាកែវ សង្កាត់ពាមឧញ៉ាអុង សង្កាត់កោះឧកញ៉ាតី និងសង្កាត់ព្រែកក្មេង។ រីឯសង្កាត់ដែលនៅសេសសល់នឹងមានការចែកប័ណ្ណជូនជាបន្តបន្ទាប់។
គួរបញ្ជាក់ដែរថា ក្រោមការដឹកនាំប្រកបដោយគតិបណ្ឌិតរបស់ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានដាក់ចេញនូវយុទ្ធសាស្ត្របញ្ចុកោណ ដំណាក់កាលទី១ ដោយយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ពាក់ព័ន្ធនឹងវិស័យដីធ្លី និងជម្រុញការងារចុះបញ្ជីដីធ្លីឱ្យបានចប់សព្វគ្រប់ជូនប្រជាពលរដ្ឋនៅត្រឹមអាណិត្តទី០៧នេះ៕ អត្ថបទ៖ទូច សោភ័ណ