មន្ត្រីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងវប្បធម៌៖ «យើងចាំបាច់ត្រូវកសាង និងពង្រឹងសមត្ថភាពយុវជនឲ្យមានកាវិវត្តន៍រីកចម្រើន លើជំនាញសរសេរអត្ថបទ តែងនិពន្ធភាពយន្ត»
លោក ប៉ុក បូរក្ស ប្រធាននាយកដ្ឋានសិល្បៈភាពយន្ត និងផ្សព្វផ្សាយវប្បធម៌ នៃអគ្គនាយកដ្ឋានបច្ចេកទេសវប្បធម៌ ក្រសួងវប្បធម៌ និងវិចិត្រសិល្បៈ បានថ្លែងប្រាប់BTV ព័ត៌មាន នារសៀលថ្ងៃទី៤ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥នេះថា យើងចាំបាច់ត្រូវកសាង ពង្រឹងសមត្ថភាពយុវជនឲ្យមានការវិត្តន៍រីកចម្រើន លើជំនាញសរសេរអត្ថបទតែងនិពន្ធភាពយន្ត ដែលអាចចាត់ទុកថា ជាជំនាញអាទិភាពមួយក្នុងវិស័យភាពយន្ត។
លោក ប៉ុក បូរក្ស បានបន្តថា ក្នុងឆ្នាំ២០២៥នៃផែនការអនុវត្តន៍ការងារ មានគម្រោងបើកវគ្គបណ្តុះបណ្តាលភាពយន្តខ្លីកម្ពុជា ២០២៥ ជាលើកទី៨(Cambodia Film Lab 2025) ដែលនាយកដ្ឋានសិល្បៈភាពយន្ត និងផ្សព្វផ្សាយវប្បធម៌ ចាប់ផ្តើមនាចុងខែកក្កដា រហូតដល់ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៥ ផ្តោតជាសំខាន់ដើម្បីចូលរួមចំណែកក្នុងការធ្វើឲ្យប្រសើរឡើងនូវវិស័យឧស្សាហកម្មភាពយន្តកម្ពុជា ដោយធ្វើការកសាងសមត្ថភាព ពង្រឹងជំនាញ និងបង្កើតឱកាសសម្រាប់យុវជនដែលស្រលាញ់វិស័យភាពយន្ត។
សូមបញ្ជាក់ផងដែរថា លក្ខខណ្ឌនៃការចូលរួមក្នុងវគ្គបណ្តុះបណ្តាលភាពយន្តខ្លីកម្ពុជា ២០២៥នេះ បេក្ខជនត្រូវមានសញ្ជាតិខ្មែរ អាយុចាប់ពី២០ឆ្នាំ រហូតដល់៣៥ឆ្នាំ មានបទពិសោធន៍ខ្លះ ឬមានចំណេះដឹងមូលដ្ឋានក្នុងវិស័យភាពយន្ត ឬប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ។ កម្មវិធីសិក្សាវគ្គបណ្តុះបណ្តាលភាពយន្តខ្លីកម្ពុជា នឹងផ្តោតសំខាន់លើការសរសេរអត្ថបទភាពយន្ត (Script) ការដឹកនាំរឿង (Directing) ការរៀបចំប្លង់ថត (Cinematography) ព្រមទាំងជំនាញមួយចំនួនទៀតដូចជា ការតុបតែងលំអរឆាក (Arts and Prop) ការដំឡើង និងកែពណ៌រូបភាព (Editing Color grading ) និងការផ្គុំសម្លេង (Sound mixing) ៕ អត្ថបទ រដ្ឋា