ព្រះសង្ឃនិងពលរដ្ឋខេត្តស្វាយរៀងគាំទ្ររាជរដ្ឋាភិបាលប្រើយន្តការICJដើម្បីដោះស្រាយបញ្ហាព្រំដែនជាមួយថៃ
ស្វាយរៀង ៖ ព្រះសង្ឃ និងពលរដ្ឋខេត្តស្វាយរៀង បានសំដែងហឫទ័យ និងទឹកចិត្តគាំទ្រចំពោះរាជរដ្ឋាភិបាល ដាក់ពាក្យបណ្ដឹង ទៅតុលាការអន្តរជាតិ ICJ ដើម្បីឱ្យជួយដោះស្រាយបញ្ហាទំនាស់ព្រំដែនជាមួយប្រទេសថៃ បន្ទាប់ពីកងការឈ្លានពានរបស់ កងទ័ពថៃចូលទឹកដីកម្ពុជា កាលពីចុងខែមុន និងបានបាញ់សម្លាប់ទាហានខ្មែរម្នាក់ផង ។
ព្រះសង្ឃ និងពលរដ្ឋនៅក្នុងខេត្តស្វាយរៀង ដែលបានតាមដានរឿងព្រំដែនជាមួយថៃ បានគាំទ្រការប្រើប្រាស់ យន្តការតុលាការអន្តរជាតិ ICJ ដោយយល់ឃើញថា ការចរចារកដំណោះស្រាយជាឯកតោភាគី ពិបាកនឹងឈានដល់ភាព ជោគជ័យ ព្រោះបញ្ហានេះ បានអូសបន្លាយយូរឆ្នាំណាស់មកហើយ ដូច្នេះមានតែតុលាការអន្តរជាតិទេ ទើបអាចវិនិច្ឆ័យ បញ្ហានេះ ដូចជាករណីប្រាសាទព្រះវិហារជាដើម ។
ព្រះសង្ឃ និងពលរដ្ឋខេត្តស្វាយរៀង ជឿទុកចិត្តលើការសម្រេចចិត្តរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលក្នុងការទទួលយកការ សម្រេចរបស់តុលាការយុត្តិធម៌អន្តរជាតិ និងថ្កោលទោសចំពោះទង្វើដ៏ងងើលរបស់ថៃ ដែលបានបញ្ជូនកងកម្លាំងទ័ពចូល មកឈ្លានពានបង្កអសន្តិសុខលើបូរណភាពរបស់ព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ៕ ដោយ ៖ ភា សារិទ្ធ