កម្ពុជាបញ្ជាក់ជូនប្រធានអាស៊ានថា ការសម្រេចយកបញ្ហាព្រំដែនទៅ ICJ គឺដើម្បីបញ្ចប់ជម្លោះដោយសន្តិវិធី
ភ្នំពេញ ៖ សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៅយប់ថ្ងៃទី៦ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ បានផ្សព្វផ្សាយឱ្យដឹងថា សម្ដេចបានទូរសព្ទទៅឯកឧត្ដមនាយករដ្ឋមន្ត្រីម៉ាឡេស៊ី ដែលជាប្រធានអាស៊ាន ដោយក្នុងជំនួបនេះ សម្ដេចធិបតីបញ្ជាក់ជូនឯកឧត្ដមប្រធានអាស៊ានថា ករណីដែលកម្ពុជាសម្រេចយកបញ្ហាព្រំដែនទៅតុលាការអន្តរជាតិ ICJ គឺដើម្បីស្វែងរកដំណោះស្រាយដោយសន្តិវិធី និងឆាប់ចប់ ជាស្ថាពរ។
ល្ងាចនេះ ខ្ញុំបានពិភាក្សាតាមទូរសព្ទជាមួយឯកឧត្តម Anwar Ibrahim នាយករដ្ឋមន្ត្រីម៉ាឡេស៊ី និងជាប្រធានប្តូរវេនអាស៊ានឆ្នាំ២០២៥។ ខ្ញុំសូមចូលរួមអបអរសាទរចំពោះឯកឧត្តមនាយករដ្ឋមន្ត្រីម៉ាឡេស៊ី ចំពោះការរៀបចំធ្វើជាម្ចាស់ផ្ទះនៃកិច្ចប្រជុំកំពូលអាស៊ានលើកទី៤៦ ប្រកបដោយជោគជ័យ និងអរគុ ណឯកឧត្តមចំពោះការយកចិត្តទុកដាក់លើស្ថានការណ៍ដែលកំពុងកើតមានពាក់ព័ន្ធនឹងព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ។ នេះបើតាមសម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត ផ្សព្វផ្សាយនៅក្នុងបណ្ដាញសង្គមផ្លូវការរបស់ សម្ដេចនៅយប់ថ្ងៃទី៦ មិថុនា។
សម្ដេចធិបតីនាយករដ្ឋមន្ត្រីបញ្ជាក់បន្ថែមថា ខ្ញុំបានបញ្ជាក់ជូនឯកឧត្តម Anwar អំពីគោលជំហររបស់រាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាពាក់ព័ន្ធនឹងព្រំដែនកម្ពុជា-ថៃ មានចំនួនបួនចំណុចក្នុងនោះមានដូចជា៖
១.កម្ពុជាប្រកាន់ខ្ជាប់នូវគោលជំហររក្សាសន្តិភាព មិត្តភាព និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការល្អជាមួយថៃ។
២.ការសម្រេចចិត្តរបស់កម្ពុជា ដើម្បីយកបញ្ហាប្រាសាទតាមាន់ធំ ប្រាសាទតាមាន់តូច ប្រាសាទតាក្របី និងតំបន់មុំបី ទៅតុលាការយុត្តិធម៌អន្តរជាតិ(ICJ) គឺដើម្បីស្វែងរកដំណោះស្រាយបញ្ហាព្រំដែននៅតំប ន់ទាំងនោះដោយសន្តិវិធីឱ្យបានឆាប់ចប់ជាស្ថាពរ ប្រសើរជាងបន្សល់ទុកបញ្ហាឱ្យនៅបន្តស្រពេចស្រពិ លរយៈពេលវែង ដែលអាចបង្កឱ្យកើតមានជាជម្លោះប្រដាប់អាវុធជាថ្មី។
៣.បន្តសហការជាមួយភាគីថៃ ដើម្បីជំរុញការវាស់វែងខណ្ឌសីមា និងបោះបង្គោលព្រំដែនរវាងប្រទេសទាំងពីរដែលនៅសេសសល់ ក្រៅពីតំបន់ទាំង ៤ ដោយប្រើប្រាស់យន្តការគណៈកម្មការព្រំដែនចម្រុះ(JBC)កម្ពុជា-ថៃ។
៤.បន្តរក្សាទំនាក់ទំនងរវាងប្រទេសទាំងពីរ តាមរយៈគ្រប់យន្តការដែលមានស្រាប់ ដើម្បីជាឧត្តមប្រ យោជន៍សម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋនៃប្រទេសទាំងពីរកម្ពុជា-ថៃ៕