អាជ្ញាធរអំពាវនាវពលរដ្ឋចូលរួមថែរក្សាបរិស្ថាន ខណៈសំរាមថង់ប្លាស្ទិកនៅតែបន្តមានលើឆ្នេរកោះស្តេច
អាជ្ញាធរ និងមន្រ្តីជំនាញបរិស្ថានបានក្រើនរម្លឹកពលរដ្ឋឱ្យចូលរួមថែរក្សាបរិស្ថាន អនាម័យ ខណៈសំណល់សំរាមប្រភេទថង់ប្លាស្ទិក ត្រូវបានគេសង្កេតឃើញនៅតែកើតមានរសាត់អណ្តែតលើឆ្នេរកោះស្តេច ស្រុកគិរីសាគរ ខេត្តកោះកុង។
ក្នុងទិវាបរិស្ថានជាតិ និងបរិស្ថានពិភពលោក ៥ មិថុនា ឆ្នាំ២០២៥ ក្រោមប្រធានបទ៖ ប្រយុទ្ធប្រឆាំងនិងការបំពុលដោយប្លាស្ទិក នៅថ្ងៃទី៧ ខែមិថុនានេះ លោក អន សុធារិទ្ធ អភិបាលរងខេត្តកោះកុង បានលើកឡើងថា ការរស់នៅក្នុងសហគមន៍មានសោភ័ណ្ឌភាពបរិស្ថានល្អស្អាត គឺមិនត្រឹមតែធ្វើឱ្យពលរដ្ឋរស់នៅប្រកបដោយផាសុខភាពមាំមួននោះទេ ពោលគឺបង្កើនការទាក់ទាញកំណើនភ្ញៀវទេសចរមកលេងកម្សាន្តនៅលើកោះស្តេចកាន់តែច្រើនផងដែរ។
លោកបានបន្តថា សំរាមជាថង់ប្លាស្ទិកបានបង្កផលប៉ះពាល់យ៉ាងធ្ងន់ធ្ងរដល់មនុស្ស សត្វ និងជីវៈចម្រុះនានា មិនថានៅលើគោក ឬក្នុងទឹកនោះទេ ពីព្រោះសំរាមថង់ប្លាស្ទិកស្ថិតនៅយូរ មិនងាយរលាយ គឺមានរយៈពេលរាប់រយ ពាន់ឆ្នាំ។ ដូច្នេះលោក និងមន្រ្តីជំនាញពាក់ព័ន្ធស្នើសុំដល់ប្រជាពលរដ្ឋទាំងអស់ ត្រូវចូលរួមការពារថែរក្សាបរិស្ថានអនាម័យឱ្យបានស្អាតល្អឡើងវិញ ជៀសវាងការចោលទៅក្នុងទឹកសមុទ្រ។
ដោយឡែកឯកឧត្តម ហួត រិទ្ធី អគ្គលេខាធិការនៃគណៈកម្មាធិការជាតិវាយតម្លៃទីក្រុងស្អាតនៃក្រសួងទេសចរណ៍ មើលឃើញថា ការរៀបចំទុកដាក់សំរាមគ្រប់ប្រភេទអោយបានត្រឹមត្រូវ គឺប្រជាពលរដ្ឋចាំបាច់រួមគ្នាអនុវត្តន៍អោយបានល្អមានសណ្តាប់ធ្នាប់ ដើម្បីឱ្យក្រុមហ៊ុនប្រមូលសំរាមដឹកយកទៅទីលានចាក់សំរាម។
ឯកឧត្តម បន្ថែមទៀតថា កោះស្តេចជារមណីយដ្ឋានមួយដែលមានសក្តានុពលវិស័យទេសចរណ៍ប្រសិនបើអ្នកទេសចរជាតិ និងអន្តរជាតិមកលេងប្រទះឃើញសហគមន៍មានសុទ្ធតែសំរាម យ៉ាងដូច្នេះច្បាស់ជាគេលែងចង់មកលេងទៀតហើយ៕