មន្ដ្រីជាន់ខ្ពស់ក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ នាំយកអំណោយផ្ដល់ជូនកងកម្លាំងដែលកំពុងប្រចាំការនៅតំបន់មុំបី ខេត្តព្រះវិហារ
នៅព្រឹកថ្ងៃទី១២ ខែមិថុនា ២០២៥ នៅទីបញ្ជាការវរសេនាតូចនគរបាលការពារព្រំដែនគោកលេខ ១០៥ ឯកឧត្តម មាស សុខសេនសាន រដ្ឋលេខាធិការក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ឯកឧត្តមអគ្គបណ្ឌិតសភាចារ្យ អូនព័ន្ធ មុនីរ័ត្ន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ បានដឹកនាំប្រតិភូចុះសួរសុខទុក្ខ និងនាំយកអំណោយទៅចែកជូននាយទាហាន នាយនគរបាល នៃកងវរសេនាតូចអន្តរាគមន៍ លេខ៣៩៥ និងកងវរសេនាតូចនគរបាលការពារព្រំដែនគោកលេខ១០៥ ដែលកំពុងប្រចាំការនៅតំបន់មុំបី ស្ថិតក្នុងស្រុកជាំក្សាន្ត ខេត្តព្រះវិហារ ដើម្បីចូលរួមលើកទឹកចិត្តដល់បងប្អូនកងកម្លាំងដែលឈរជើងនៅសមរភូមិមុខ ពិធីនេះក៏មានការអញ្ជើញចូលរួមពីថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្ត្រីរាជការ នៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ចនិងហិរញ្ញវត្ថុ ព្រមទាំងកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធទាំងពីរអង្គភាពផងដែរ។
ថ្លែងក្នុងឱកាសនោះ ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការ បានលើកឡើងថា ជានិច្ចកាលថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្ត្រីរាជការ នៃក្រសួងសេដ្ឋកិច្ច និងហិរញ្ញវត្ថុ តែងតែយកចិត្តទុកដាក់ចំពោះសុខទុក្ខបងប្អូនកងទ័ពនិងកងនគរបាលជាតិការពារ ព្រំដែននៅតំបន់មុំបីនេះ ដោយតែងតែនាំយកនូវអំណោយជាស្បៀងអាហារ ថ្នាំសង្កូវ គ្រឿងបរិក្ខារ និងសម្ភារប្រើប្រាស់ ផ្សេងៗមកឧបត្ថម្ភជូនបងប្អូនកងកម្លាំងទាំងពីរអង្គភាពជាទៀងទាត់ នៅរៀងរាល់មុនពិធីបុណ្យប្រពៃណីជាតិធំៗ ដូចជាបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី និងបុណ្យភ្ជុំបិណ្ឌជាដើម។
ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការ បានគូសរំលេចពីគោលជំហរដ៏ច្បាស់លាស់របស់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជាក្នុងដំណោះស្រាយព្រំដែនរវាងកម្ពុជា-ថៃ ដោយសម្រេចជ្រើសយកផ្លូវសន្តិវិធី និងដំណោះស្រាយតាម ច្បាប់អន្តរជាតិ ទន្ទឹមនឹងការរក្សាសិទ្ធិក្នុងការប្រើកម្លាំងដើម្បីការពារអធិបតេយ្យភាព និងអាណាចក្រដែនដីដ៏ត្រឹមត្រូវ របស់ប្រទេសយើង ករណីបើមានការបំពានបូរណភាពទឹកដីពីសំណាក់ប្រទេសជិតខាងណាមួយ។
ជាមួយគ្នានេះដែរឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការ បានលើកទឹកចិត្តដល់បងប្អូនកងកម្លាំង និងអាជ្ញាធរស្រុកនៅជាប់ព្រំដែន ត្រូវបន្តពង្រឹង កិច្ចសហប្រតិបត្តិការល្អជាមួយភាគីថៃ ដើម្បីជំរុញអនុវត្តយុទ្ធសាស្ត្រអភិវឌ្ឍតំបន់ព្រំដែន ជាព្រំដែនសន្តិភាព មិត្តភាព សហប្រតិបត្តិការ និងអភិវឌ្ឍន៍។
ឯកឧត្តមរដ្ឋលេខាធិការ បានថ្លែងនូវការកោតសរសើរ និងសម្តែងនូវការដឹងគុណយ៉ាងជ្រាល ជ្រៅបំផុតជូនចំពោះបងប្អូននាយទាហាន នាយនគរបាល ពលទាហាន និងពលនគរបាលទាំងអស់ ដែលឈរជើង នៅសមរភូមិមុខតំបន់មុំបីនេះ ព្រមទាំងនាំយកនូវអំណោយជាថវិកាក្នុងម្នាក់ៗចំនួន ៥០,០០០រៀល អង្គភាពនីមួយៗ ចំនួន ២,០០០,០០០រៀល រួមជាមួយគ្រឿងបរិក្ខារ គ្រឿងឧបភោគបរិភោគ និងថ្នាំសង្កូវមួយចំនួន សរុបជាថវិកាប្រមាណ ២៣៥ លានរៀល៕