អាជ្ញាធរស្រុកស្ទោង នាំយកអំណោយជូនដល់ពលករ៥គ្រួសារ ដែលទើបធ្វើមាតុភូមិនិវត្តន៍មកពីប្រទេសថៃ
កំពង់ធំ៖ លោកសាយ គឹមឡម អភិបាលស្រុកស្ទោង និងលោកឡាយ ស៊ីលី ប្រធានក្រុមប្រឹក្សាស្រុក ព្រមទាំងសហការី បានចុះជួបសំណេះសំណាល សួរសុខទុក្ខ និងចែកអំណោយជូនពលករទើបធ្វើមាតុភូមិនិវត្តន៍មកពីខេត្តស្រះកែវប្រទេសថៃ នៅភូមិត្រទាំងឬស្សី ឃុំពពក ស្រុកស្ទោង ខេត្តកំពង់ធំ កាលពីព្រឹកថ្ងៃទី២០ ខែមិថុនាឆ្នាំ ២០២៥ ។
ក្នុងឱកាសនោះលោក សាយ គឹមឡម អភិបាលស្រុកស្ទោង បានពាំនាំការផ្ដាំផ្ញើសួរសុខទុក្ខពីសំណាក់ឯកឧត្តមនួន ផារ័ត្ន អភិបាលខេត្តកំពង់ធំ ដែលលោកបានចង្អុលបង្ហាញ និងគិតគូយកចិត្តទុកដាក់ខ្ពស់ដល់សុខទុក្ខសុខុមាលភាព ជីវភាពពុកម៉ែបងប្អូនប្រជាពលរដ្ឋ ពលករ ដែលទើបត្រឡប់មកពីប្រទេសថៃ ក្នុងស្ថានភាពដែលប្រទេសទាំងពីរកំពុងមានបញ្ហាព្រំដែននឹងគ្នា។
ទន្ទឹមនឹងនេះលោក សាយ គឹមឡម បានអំពាវនាវដល់បងប្អូនប្រជាពលករ និងប្រជាពលរដ្ឋក្នុងមូលដ្ឋាន ត្រូវមានការជឿទុកចិត្តខ្ពស់ចំពោះគោលនយោបាយ និងយន្តការរបស់រាជរដ្ឋាភិបាលជាពិសេសសម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រធានព្រឹទ្ធសភា និងសម្ដេចមហាបវរធិបតីហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ក្នុងការដោះស្រាយបញ្ហាទំនាស់ព្រំដែន ជាមួយប្រទេសថៃ ជាពិសេសការយកបញ្ហាប្រាសាទតាមាន់តូច ប្រាសាទតាមាន់ធំ ប្រាសាទតាក្របី និងតំបន់មុំបី ទៅកាន់តុលាការយុត្តិធម៌អន្តរជាតិ( ICJ)ក្នុងគោលបំណងរក្សានូវសុខសន្តិភាពនិងអធិបតេយ្យភាពជាតិប្រកបដោយសន្តិភាព សន្តិវិធីនិងប្រព័ន្ធច្បាប់អន្តរជាតិ។
លើសពីនេះលោកបានណែនាំដល់គ្រប់អាជ្ញាធរភូមិ ឃុំ និងអង្គភាពពាក់ព័ន្ធក៏ដូចជាប៉ុស្តិ៍នគរបាលរដ្ឋបាល ត្រូវធ្វើការតាមដាន និងរាយការណ៍ឱ្យបានជាប់ជាប្រចាំថ្ងៃនូវស្ថានភាពពលករដែលបានធ្វើមាតុភូមិនិវត្តន៍ចូលកាន់មកភូមិឋានរបស់ខ្លួនវិញ ឱ្យបានជាប់ជាប្រចាំដើម្បីមានឱកាសឧបត្ថម្ភគាំទ្រ និងជួយសង្គ្រោះតាមស្ថានភាពជាក់ស្ដែង។
សូមបញ្ជាក់ថា បងប្អូនពលករទាំង៥គ្រួសារខាងលើក្នុងមួយគ្រួសារៗ ទទួលបាននូវអង្ករ១បេ មី១កេះ ទឹកត្រី១យួរ និងទឹកស៊ីអ៊ីវ១យួរផងដែរ។