រដ្ឋមន្ត្រីទេសចរណ៍ ស្នើស្ថានទូតឥណ្ឌារៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ទេសចរណ៍កម្ពុជា-ឥណ្ឌាឱ្យបានច្រើនថែមទៀត
នៅថ្ងៃទី២១ខែមិថុនានេះ ក្រសួងទេសចរណ៍ និងស្ថានទូតឥណ្ឌាប្រចាំនៅកម្ពុជា បានសហការរៀបចំ ទិវាយោគៈអន្តរជាតិលើកទី១១ នៅរាជធានីភ្នំពេញ ដែលតាមរយៈការរៀបចំព្រឹត្តិការណ៍នេះ ឯកឧត្តម ហួត ហាក់ រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងទេសចរណ៍ យល់ថានឹងរួមចំណែកផ្សព្វផ្សាយទាក់ទាញធុរជន និងភ្ញៀវទេសចរ ឥណ្ឌាមកទស្សនាកម្ពុជា កាន់តែច្រើនថែមទៀត ។
ឯកឧត្តម រដ្ឋមន្ត្រី ហួត ហាក់ មានប្រសាសន៍ថា ការៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ទិវាយោគៈអន្តរជាតិលើកទី ១១ ឆ្នាំ២០២៥នេះ គឺធ្វើឡើងក្នុងក្របខ័ណ្ឌយុទ្ធនាការឆ្នាំទេសចរណ៍កម្ពុជា-ឥណ្ឌា លើកទី១ ឆ្នាំ២០២៤ ដែលកំពុងបន្តអនុវត្ត ដើម្បីជំរុញការផ្សព្វផ្សាយកាន់តែទូលំទូលាយនូវវប្បធម៌ អរិយធម៌ ប្រពៃណី ម្ហូបអា ហារ និងសក្តានុពលទេសចរណ៍សម្បូរបែប ដែលនឹងចូលរួមដល់ការពង្រឹងចំណងមិត្តភាព ការបង្កើនទំ នាក់ទំនងលើវិស័យទេសចរណ៍ ពាណិជ្ជកម្ម និងការផ្លាស់ប្តូរវប្បធម៌គ្នាទៅវិញទៅមក។
ឯកឧត្តម វ៉ាន់ឡយវ៉ាណា បារីលុង (Vanlalvawna Bawitlung) ឯកអគ្គរដ្ឋទូតឥណ្ឌា ប្រចាំកម្ពុជា បានបញ្ជាក់ថា ព្រឹត្តិការណ៍ទិវាយោគៈអន្តរជាតិ គឺមានប្រារព្វធ្វើឡើងនៅប្រទេសឥណ្ឌាតាំងពីយូរណាស់មកហើយ ហើយស្ថានទូតឥណ្ឌា ក៏បានថ្លែងអរគុណកម្ពុជា ដែលសហការរៀបចំមានភាពផុសផុល ដូចបណ្តាប្រទេសនានាទៀតនៅលើពិភពលោកផងដែរ។ ការហាត់យោគៈ ហាត់ធ្វើសមាធិ គឺមានអត្តប្រ យោជន៍ដល់សុខភាពផ្លូវចិត្ត ផ្លូវកាយ ការរស់នៅឱ្យមានភាពល្អប្រសើរឡើង ហើយតាមរយៈការរៀបចំ ព្រឹត្តិការណ៍ទេសចរណ៍សុខុមាលភាពនេះ រំពឹងថា នឹងជំរុញបង្កើនកិច្ចទំនាក់ទំនងល្អរវាងប្រជាជនកម្ពុជា ឥណ្ឌា អាចរួមចំណែកទាក់ទាញទេសចរឥណ្ឌាមកទស្សនាកម្ពុជាកាន់តែច្រើនផងដែរ។
សូមបញ្ជាក់ថា ក្នុងឆ្នាំ២០២៥នេះ កម្ពុជា រៀបចំព្រឹត្តិការណ៍ទិវាយោគៈអន្តរជាតិលើកទី១១ ចំនួន ២លើក លើកទី១ រៀបចំនៅខេត្តសៀមរាប ថ្ងៃទី១៩ ខែមិថុនា និងលើកទី២ រៀបចំនៅរាជធានីភ្នំពេញ ថ្ងៃទី២១ ខែមិថុនានេះ ៕ អត្ថបទ៖ ស៊ុម សុខជា