សម្តេចធិបតី ទទួលជួបលោកតា ស៊ុច និងសង្ឃឹមព្រះអង្គជួយពលរដ្ឋខ្មែរលើវិថីការអប់រំតាមព្រះធម៌
នៅព្រឹកថ្ងៃសុក្រ ទី៤ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥នេះ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃកម្ពុជា បានទទួលជួបលោកតា ស៊ុច ដែលជាព្រះសង្ឃគង់នៅប្រទេសថៃ ហើយត្រូវបានពលរដ្ឋថៃ ផ្ទុះការខឹងគ្រោធមិនឱ្យលោកតានិមន្តចូលប្រទេសថៃវិញ ហើយត្រូវបានសម្ដេចធិបតីនាយករដ្ឋមន្រ្ដី និមន្តព្រះអង្គមកគង់នៅប្រទេសកម្ពុជា។
លោកតា ស៊ុច ជាព្រះសង្ឃមួយអង្គគង់នៅទឹកដីថៃ ដែលជាអតីតទឹកដីរបស់ខ្មែរ។ លោកតា ស៊ុច និងជនជាតិថៃដែលខ្មែរហៅថា «ជាខ្មែរលើ» រស់នៅជាប់ខេត្តរបស់ខ្មែរនាពេលបច្ចុប្បន្ន អាចនិយាយភាសាខ្មែរបានយ៉ាងច្បាស់។ ក្នុងពេលកម្ពុជា និងថៃ កើតវិវាទព្រំដែនជាមួយគ្នា លោកតា ស៊ុច បានចេញមានសង្ឃដីកាបញ្ជាក់ពីប្រភពកំណើតរបស់ខ្មែរ ក៏ដូចជាពលរដ្ឋថៃ រស់នៅតាមខេត្តសុរិន្ទ បុរីរ៉ាំ ស៊ីសាកេត ជាដើមនោះថា មានដើមកំណើតជាខ្មែរ។
ការមានសង្ឃដីកាពីប្រវត្តិពិតទាំងអស់នេះ បានធ្វើឱ្យពលរដ្ឋថៃរស់នៅតាមខេត្តអតីតដែនដីរបស់កម្ពុជានោះកើតការខឹងគ្រោធ ហើយរើសអើងមិនឱ្យលោកតានិមន្តចូលប្រទេសវិញនោះឡើយ។
ក្រោយមកសម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានប្រកាសទទួលសំណូមពររបស់លោកតា ដោយអនុញ្ញាតឱ្យលោកតាគង់នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា។ លោក តា ស៊ុច បាននិមន្តពីប្រទេសកាណាដាត្រឡប់មកដល់កម្ពុជា កាលពីថ្ងៃទី២ ខែកក្កដា ឆ្នាំ២០២៥កន្លងទៅនេះ។ ក្នុងឱកាសនិមន្តមកដល់កម្ពុជា លោកតា បានបង្ហាញទឹកព្រះទ័យរីករាយ ទទួលបានការសណ្តោសពីសម្តេចមហាបវរធិបតី និងសម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន អនុញ្ញាតឱ្យលោកតាគង់នៅកម្ពុជា ដូចជាពលរដ្ឋខ្មែរដទៃ។
នៅព្រឹកនេះ ក្នុងឱកាសសម្តេចធិបតី ទទួលជួបលោកតា ស៊ុច សម្ដេចនាយករដ្ឋមន្រ្ដីបានស្វាគមន៍យ៉ាងកក់ក្តៅចំពោះវត្តមានលោកតានៅកម្ពុជា ហើយសម្ដេចសង្ឃឹមថាព្រះអង្គនឹងជួយដល់ប្រជាជនកម្ពុជាលើវិថីនៃការអប់រំតាមព្រះធម៌នៃមាគាព្រះពុទ្ធសាសនា៕