ពលរដ្ឋមើលឃើញពីស្ថិរភាពលើការផ្គត់ផ្គង់តម្រូវការនានាស្របពេលដែលកម្ពុជាបញ្ឈប់ការនាំចូលពីថៃ
ប្រជាពលរដ្ឋបានបង្ហាញជាការជឿជាក់លើរាជរដ្ឋាភិបាលយ៉ាងមុតមាំក្នុងការផ្គត់ផ្គង់តម្រូវការនានាដោយមានស្ថិរភាព និងពុំចាំបាច់នាំចូលពីប្រទេសថៃ ដូចគ្រាកន្លង។ ពលរដ្ឋមើលឃើញថា ក្រោយកម្ពុជាសម្រេចបញ្ឈប់ការទិញអគ្គិសនី អ៊ីនធឺណិត បិទការនាំចូលបន្លែ ផ្លែឈើ និងបិទការនាំចូលប្រេងឥន្ធនៈពីប្រទេសថៃ កម្ពុជានៅតែអាចមានលទ្ធភាពរក្សាបានប្រក្រតីភាពសង្គម រក្សាបាននូវភាពគ្រប់គ្រាន់ ក៏ដូចជាស្ថិរភាពតម្លៃដូចដើមគ្មានអ្វីប្រែប្រួលនោះទេ។
ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជាម្នាក់ៗ បង្ហាញនូវភាពពេញចិត្តជាខ្លាំង ចំពោះរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ដែលបានសម្រេចឈប់ទិញអគ្គិសនី អ៊ីធឺណិត បន្លែ ផ្លែឈើ ប្រេងឥន្ធនៈ ក៏ដូចជាឈប់ចាក់បញ្ចាំងភាពយន្តថៃ នៅតាមកញ្ចក់ទូរទស្សន៍ មួយរយៈមកនេះ។ ប្រជាពលរដ្ឋមើលឃើញពីឧត្តមគតិរបស់ប្រមុខរាជរដ្ឋាភិបាល ដែលសម្រេចបញ្ឈប់ការទិញ បញ្ឈប់ការនាំចូលពីថៃ ក្នុងនាមជាប្រទេសមានឯករាជ្យភាព មិនរស់រណប ឬក្រោមការគាបសង្កត់ ការគំរាមគរបស់ប្រទេសណាមួយ។
ពលរដ្ឋរស់នៅសង្កាត់ព្រែកកំពឹស ខណ្ឌដង្កោ មើលឃើញថា ដំណើរការសង្គមប្រចាំថ្ងៃ ក្រោយកម្ពុជាសម្រេចបញ្ឈប់ការនាំចូលពីប្រទេសថៃ គឺកម្ពុជានៅតែមានភាពប្រក្រតី គ្មានអ្វីប្រែប្រួលគួរឱ្យកត់សម្គាល់នោះទេ។ ពួកគាត់ថា កម្ពុជាយើងមានភាពម្ចាស់ការ អាចផ្គត់ផ្គង់តម្រូវការនាៗគ្រប់គ្រាន់ និងមានប្រភពនាំចូលផ្សេង ក្រៅពីប្រទេស ថៃ។
ពាក់ព័ន្ធនឹងរឿងទាំងនេះ សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រធានព្រឹទ្ធសភា កាលពីម្សិលម៉ិញបានស្នើនិងផ្ដាំទៅរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ចាប់ពីពេលនេះតទៅ ឈប់ទិញដាច់ខាតអគ្គិសនី អ៊ីនធឺណែត ប្រេងឥន្ធនៈ ឧស្មន័ ក៏ដូចជាឈប់ចាក់ភាពយន្តថៃ។ ការប្រកាសរបស់សម្ដេច គឺដើម្បីបង្កានាពេលខាងមុខមានបញ្ហាជាមួយគ្នា គែនឹងមានការគំរាមកំហែងដល់កម្ពុជាទៀត។ សម្ដេចតេជោ ក៏បានបញ្ជាក់ជាថ្មីផងដែរ គ្មានការចរចចារទ្វេភាគីជាមួយភាគីថៃនោះទេ លើការងារបើកច្រកព្រំដែន ព្រោះភាគីថៃ ជាអ្នកបិទច្រកព្រំដែនដោយឯកតោភាគី៕អត្ថបទ៖ គឹមហុក