សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន៖ កម្ពុជា ជីកយករ៉ែមាសបានជិត ៨០០គីឡូក្រាមហើយ
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តីកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា ប៉ុន្មានខែដែលកម្ពុជា ចាប់ផ្តើមជីកយករ៉ែមាស រហូតមកដល់ពេលនេះ ទទួលបានជិត ៨០០គីឡូក្រាមហើយ។
សម្តេចតេជោ ហ៊ុន សែន នាយករដ្ឋមន្រ្តីកម្ពុជា បានមានប្រសាសន៍ថា ប៉ុន្មានខែដែលកម្ពុជា ចាប់ផ្តើមជីកយករ៉ែមាស រហូតមកដល់ពេលនេះ ទទួលបានជិត ៨០០គីឡូក្រាមហើយ។ សម្តេចតេជោថ្លែងបែបនេះ នៅក្នុងពិធីសម្ពោធទីស្តីការនៃអគារក្រសួងរៀបចំដែនដី នគររូបនីយកម្ម និងសំណង់ នៅព្រឹកថ្ងៃទី ០៨ ខែ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ ២០២១។
សូមរំលឹកថា ក្រុមហ៊ុនរ៉ឺនេសង់ មីនើរ៉ល (Renaissance Minerals) របស់អូស្រ្តាលី បានបង្កើតរោងចក្រចម្រាញ់មាសលើកដំបូងនៅកម្ពុជា កាលពីថ្ងៃ ២១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ ២០២១ ដោយគិតរហូតដល់ដើមខែ វិច្ឆិកានេះ ចម្រាញ់រ៉ែមាសបានជិត ៨០០គីឡូក្រាមហើយ។ ក្រុមហ៊ុននេះ ធ្វើអាជីវកម្មរ៉ែមាសខ្នាតអន្តរជាតិ ដោយផលិតចេញជាមាសដុំពាក់កណ្តាលសម្រេច៩០% ហើយក្រុមហ៊ុនអះអាងថា អាចផលិតមាសសុទ្ធបាន ៣តោន ក្នុងមួយឆ្នាំ សម្រាប់រយៈពេល៨ឆ្នាំដំបូង។
លោក អ៊ឹង ឌីប៉ូឡា អគ្គនាយក អគ្គនាយកដ្ឋានធនធានរ៉ែ ក្រសួងរ៉ែ និងថាមពល បានឲ្យដឹងថា ក្រសួងបានផ្តល់អាជ្ញាធរប័ណ្ណឧស្សាហកម្ម អាជីវកម្មរ៉ែមាសដល់ក្រុមហ៊ុនចំនួន ៧ និងក្រុមហ៊ុនចំនួន ២៦ ទៀត បានទទួលអាជ្ញាប័ណ្ណស្វែងរុករករ៉ែលោហៈ (ក្រុមហ៊ុនស្ថិតនៅក្នុងដំណាក់កាលវាយតម្លៃសក្តានុពលនៅឡើយ ពុំអាចវាយតម្លៃថាសិក្សាស្រាវជ្រាវរ៉ែមាស ឬលោហៈផ្សេងៗនៅឡើយទេ)។
អគ្គនាយក អគ្គនាយកដ្ឋានធនធានរ៉ែ បានឱ្យដឹងទៀតថា ទីតាំងការដ្ឋានអាជីវកម្មរ៉ែមាសស្ថិតនៅខេត្តក្រចេះ ០១ទីតាំង, ខេត្តព្រះវិហារ ០២ទីតាំង, ខេត្តមណ្ឌលគីរី ០២ទីតាំង, ខេត្តរតនគីរី ០១ទីតាំង និងខេត្តបាត់ដំបង ០១ទីតាំង។
ប្រមុខរដ្ឋាភិបាលរំពឹងថា កម្ពុជា នឹងទទួលបានផលប្រយោជន៍ជាចំណូលដុលជាមធ្យម ១៨៥លានដុល្លារ ក្នុងមួយឆ្នាំ ដែលក្នុងនោះចំណូលថវិកាជាតិ ពីសួយសារ និងសារពើពន្ធផ្សេងៗប្រមាណ៤០លានដុល្លារក្នុងមួយឆ្នាំ៕