ក្រសួងរៀបចំដែនដី នឹងរៀបចំពិធីមហោស្រពស្ថាបត្យកម្មកម្ពុជា ដើម្បីបើកទំព័រនៃសហសម័យ នៅខែ១១
ភ្នំពេញ៖ ក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ នឹងរៀបចំមហោស្រពស្ថាបត្យកម្មកម្ពុជា នៅអំឡុងខែវិច្ឆិកា ឆ្នាំ២០២៤ខាងមុខនេះ ដើម្បីបើកទំព័រនៃសហសម័យកម្ពុជា និងមានស្នាដៃនៃស្ថាបត្យកម្មជាច្រើន នឹងមានដាក់តាំង សម្រាប់ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ និងភ្ញៀវអន្តរជាតិទស្សនា និងស្វែងយល់បន្ថែមពីរចនាបទរបស់កម្ពុជា ។
ក្នុងកិច្ចប្រជុំពិភាក្សាជាមួយក្រុមហ៊ុន ដែលមានបំណងជួយឧបត្ថម្ភការរៀបចំពិធីមហោ ស្រពស្ថាបត្យកម្មកម្ពុជា នៅថ្ងៃទី៤ ខែកញ្ញា ឆ្នាំ២០២៤ ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និងសំណង់ មានប្រសាសន៍ថា យើងទាំងអស់គ្នា បាននិងកំពុងតាក់តែងជីវិតក្នុងពេលប្រទេសជាតិ មានសុខសន្តិភាព ស្ថិរភាពនយោបាយល្អប្រសើរ ជាពេលវេលាដ៏សមស្រប ដែលមិនធ្លាប់មានក្នុងប្រវត្តិសាស្ត្ររយៈពេល ៥០០ឆ្នាំមកនេះ ។
ឯកឧត្តម បានបន្តថា រាល់ស្ថាបត្យកម្មអគារនីមួយៗ ត្រូវផ្សារភ្ជាប់ទៅនឹងភាពរស់រវើក ភាពស៊ីវីល័យ និងប្រពៃណីទំនៀមទំលាប់បូកបញ្ចូលគ្នា ដើម្បីឱ្យសមស្របទៅនឹងការវិវត្តន៍ នៃសហសម័យកម្ពុជា ខណៈការចូលរួមរៀបចំពីវិស័យឯកជន នៃពិធីមហោស្រពស្ថាបត្យកម្មកម្ពុជានេះ គឺបានចូលរួមដ៏មានសារៈសំខាន់ ដែលមិនគ្រាន់តែជាការឧបត្ថម្ភពិធីមហោស្រព ឱ្យដំណើរការដោយរលូនប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែជាការចូលរួមដើម្បីឱ្យវិស័យស្ថាបត្យកម្មឆ្ពោះទៅមុខ ក៏ដូចជាជួយជំរុញឱ្យដំណើររបស់កម្ពុជាទទួលបានជោគជ័យ ។
ជាមួយ ឯកឧត្តម សាយ សំអាល់ មានបំណងចង់ឃើញថា នាពេលខាងមុខ កម្ពុជាមានអគារដ៏ស្រស់ស្អាតប្រណីតៗ និងជីវិតរស់នៅក្នុងអគារទាំងនោះ ពោរពេញដោយភាពស៊ីវិល័យ និងចង់ឱ្យជីវិតរបស់ប្រជាពលរដ្ឋកម្ពុជា មានពន្លឺសុភមង្គល មានជីវភាពល្អប្រសើរ រស់នៅដោយភាពសុខក្សេមក្សាន្ត ដូច្នេះការងារនេះ តម្រូវឱ្យយើងទាំងអស់គ្នា ត្រូវកំណត់គោលដៅឱ្យបានច្បាស់លាស់ថា តើយើងត្រូវបោះជំហានទៅមុខ ដោយរបៀបណាក្នុងការកសាងសង្គមជាតិឲ្យកាន់តែល្អប្រសើរ ៕ អត្ថបទ បាន សុខរិទ្ធិ