បេក្ខជនកំពុងប្រឡងប្រជែងជ្រើសរើសសិស្សមន្ត្រីក្រមការ ជំនាន់ទី១២ នៃសាលាភូមិន្ទរដ្ឋបាល ដោយស្មារតីប្រុងប្រយ័ត្ននិងខិតខំតាមសមត្ថភាពរៀងៗខ្លួន សម្រាប់វិញ្ញាសាសរសេរលើកទី២
ក្នុងដំណើរការប្រឡងប្រជែងលើកទី២ ដើម្បីជ្រើសរើសសិស្សមន្ត្រីក្រមការ ជំនាន់ទី១២ នៃសាលាភូមិន្ទរដ្ឋបាលនាពេលនេះ មានបេក្ខជនដែលបានប្រឡងជាប់លើកទី១ ស្មើនឹង១០០% បានបន្តចូលរួមលើវិញ្ញាសាចំនួនចំនួន២ ក្នុងនោះ វិញ្ញាសាទី១ គឺជាការអធិប្បាយពាក់ព័ន្ធនឹងចំណេះដឹងទូទៅផ្នែកច្បាប់ រដ្ឋបាល សេដ្ឋកិច្ច វប្បធម៌ទូទៅ និងសំណួរខ្លីពាក់ព័ន្ធនឹងប្រវត្តិសាស្ត្រ អក្សរសាស្ត្រ ភូមិសាស្ត្រ សីលធម៌ ពលរដ្ឋ ពលរដ្ឋវិទ្យា អរិយធម៌ និងវប្បធម៌។ ដោយឡែកវិញ្ញាសាទី២ គឺវិញ្ញាសាភាសាអង់គ្លេស ឬភាសាបារាំង តាមការជ្រើសរើសរបស់បេក្ខជនផ្ទាល់។
ជាការកត់សម្គាល់ ទោះបីជាមានបេក្ខជនដែលជ្រើសរើសយកភាសាបារាំងមានចំនួនតែ២នាក់ក្នុងចំណោមបេក្ខជនចំនួន៦៧៤នាក់ក៏ដោយ ក៏គណៈកម្មការរៀបចំការប្រឡងប្រជែង នៅតែអនុវត្តការរៀបចំវិញ្ញាសាស្របតាមនិយាមនីតិវិធីប្រតិបត្តិយ៉ាងខ្ជាប់ខ្ជួនដដែល។
ការប្រឡងប្រជែងវិញ្ញាសាសរសេរលើកទី២នេះ គឺជាការប្រឡងប្រជែងដែលនឹងជ្រើសរើសយកបេក្ខជនជាប់ជាស្ថាពរចំនួន២០៥នាក់ ចេញពីបេក្ខជនប្រឡងប្រជែងចំនួន៦៧៥នាក់ (ស្រី១៧៤) ដើម្បីចូលរៀននៅសាលាភូមិន្ទរដ្ឋបាល មុននឹងចេញទៅបម្រើការងារនៅតាមទីកន្លែងបម្រើការងារដែលខ្លួនបានជ្រើសរើស។
សូមបញ្ជាក់ថា៖ គិតមកត្រឹមការប្រឡងប្រជែងជ្រើសរើសសិស្សមន្ត្រីក្រមការ ជំនាន់ទី១២ (វិញ្ញាសាសរសេរលើកទី២) នេះគឺជាការប្រឡងលើកទី៥៣ ដែលបានរៀបចំឡើងក្រសួងមុខងារសាធារណៈ ក្នុងក្របខ័ណ្ឌនៃការកែទម្រង់រដ្ឋបាលសាធារណៈរបស់រាជរដ្ឋាភិបាល នីតិកាលទី៧ នៃរដ្ឋសភា។