ខេត្តសៀមរាប នឹងរៀបចំសៀមរាបសង្ក្រាន្តរយៈពេលបីថ្ងៃ នៅតំបន់រមណីយដ្ឋានអង្គរ និងតំបន់មួយចំនួនក្នុងក្រុងសៀមរាប
យោងតាមកិច្ចប្រជុំ កាលពីរសៀលថ្ងៃទី០២ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២០នេះ នៅសាលាខេត្តសៀមរាប…
សៀមរាប ៖ អាជ្ញាធរខេត្តរៀបចំធ្វើសៀមរាបសង្ក្រាន្ត នៅរមណីយដ្ឋានអង្គរ ក្នុងគោលបំណងផ្តល់ឱកាសឲ្យយុវជន និង សាធារណជនខ្មែរទូទៅបានចូលរួមអបអរសាទរពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំថ្មី ប្រពៃណីជាតិខ្មែរ ក្នុងនាមមហាគ្រួសារខ្មែរតែមួយ ក្រោមស្មារតីសុខដុម សប្បាយរីករាយ ស្មារតីខ្មែរតែមួយអនាគតតែមួយ និង ដើម្បីផ្តល់ឱកាសឲ្យយុវជនខ្មែរជំនាន់ក្រោយ បានស្វែងយល់នូវភាពរុងរឿង ល្បីល្បាញ នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា តាំងពីសម័យមហានគររហូតមកដល់បច្ចុប្បន្ន និង ឈានទៅបន្តថែរក្សាកេរ្តិ៍មរតកនេះឲ្យបានគង់វង្សទៅអនាគត។
ម្យ៉ាងទៀត ក៏ជាការទាក់ទាញដល់ភ្ញៀវជាតិ អន្តរជាតិ ចូលមកទស្សនាកម្សាន្ត នៅតំបន់រមណីយដ្ឋានទេសចរណ៍វប្បធម៌ធម្មជាតិប្រវត្តិសាស្ត្រ ដែលសម្បូរទៅដោយប្រាង្គប្រាសាទ។ នេះបើយោងតាមកិច្ចប្រជុំ កាលពីរសៀលថ្ងៃទី០២ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២០នេះ នៅសាលាខេត្តសៀមរាប បានរៀបចំកិច្ចប្រជុំគណៈកម្មការរៀបចំសៀមរាបសង្ក្រាន្ត ក្រោមកិច្ចដឹកនាំរបស់ លោក ទៀ សីហា អភិបាលនៃគណៈអភិបាលខេត្ត និង លោក ប្រាក់ សោភណ្ឌ ប្រធានសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជាខេត្ត រួមទាំង លោក លោកជំទាវ ជាគណៈអភិបាលខេត្ត ស្នងការ អស់លោក លោកស្រីជាថ្នាក់ដឹកនាំមន្ទីរ អង្គភាព និង សមាជិកសភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជាខេត្តចូលរួមផងដែរ។
សៀមរាប-សង្ក្រាន្ត ត្រូវបានរៀបចំឡើងដោយអាជ្ញាធរខេត្តសៀមរាប ក្រោមកិច្ចជាមួយសាខាសហភាពសហព័ន្ធយុវជនកម្ពុជាខេត្តសៀមរាប អាជ្ញាធរជាតិអប្សរា និង បណ្តាអង្គភាពពាក់ព័ន្ធ និង ការចូលរួមពីវិស័យឯកជន សំខាន់នោះ គឺកម្លាំងសមត្ថកិច្ច ការពារសន្តិសុខ សុវត្ថិភាព សណ្ដាប់ធ្នាប់សាធារណៈ ដែលក្នុងនោះក៏មានការចូលរួមដោយកងកម្លាំងស្ម័គ្រចិត្តប្រជាការពារភូមិផងដែរ។
ព្រឹត្តិការណ៍សៀមរាប-សង្ក្រាន្ត ឆ្នាំ២០២០នេះ ត្រូវបានរៀបចំកណ្ដាលបេះដូង នៃក្រុងសៀមរាប សម្រាប់ពេលរាត្រី នៅសួនច្បារព្រះរាជដំណាក់ និង នៅមុខអង្គរវត្ត ដោយមានកម្មវិធី ល្បែងប្រជាប្រិយជាច្រើន សម្រាប់ឲ្យប្រជាពលរដ្ឋ និងភ្ញៀវទេសចរចូលលេងកម្សាន្ត៕