ការជីកព្រែកហ្វូណនតេជោ ជាគំនិតរបស់កម្ពុជា មិនស្ថិតក្រោមគម្រោងខ្សែក្រវាត់ និងផ្លូវរបស់ចិនឡើយ
សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានគូសបញ្ជាក់ថា ការជីកព្រែកហ្វូណនតេជោ ជាគំនិតផ្ដួចផ្ដើមរបស់កម្ពុជាសុទ្ធសាធ មិនស្ថិតក្រោមគំនិតផ្ដួចផ្ដើចនៃគម្រោងខ្សែក្រវាត់ និងផ្លូវរបស់ចិនឡើយ។
សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានគូសបញ្ជាក់ថា ការជីកព្រែកហ្វូណនតេជោ ជាគំនិតផ្ដួចផ្ដើមរបស់កម្ពុជាសុទ្ធសាធ មិនស្ថិតក្រោមគំនិតផ្ដួចផ្ដើចនៃគម្រោងខ្សែក្រវាត់ និងផ្លូវរបស់ចិនឡើយ។ សម្ដេចតេជោ បានចេញមកជំទាស់នៅក្នុងថ្ងៃទី ១៦ ខែឧសភា ឆ្នាំ២០២៤ នេះ បន្ទាប់ពីមានសារព័ត៌មានបរទេស និងអ្នកវិភាគមួយចំនួន បានលើកឡើងថា គម្រោងព្រែកជីកហ្វូណនតេជោរបស់កម្ពុជា គឺស្ថិតក្រោមគំនិតផ្ដួចផ្ដើចខ្សែក្រវាត់ និងផ្លូវរបស់ចិន។
ចំពោះការលើងឡើងរបស់អ្នកកាសែតបរទេសយ៉ាងដូច្នេះ សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន បានចាត់ទុកការលើកឡើងដោយមិនមានមូលដ្ឋានបែបនេះថាជារឿងឆោតល្ងង់សុទ្ធសាធ។ តាមសម្ដេចតេជោ ការជីកព្រែកហ្វូណនតេជោ គឺដើម្បីឯករាជ្យខាងនយោបាយដឹកជញ្ជូន ផលចំណេញផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច លើការដឹកជញ្ជូនលើផ្លូវទឹកទៅថ្ងៃអនាគត៕