កិច្ចប្រជុំត្រីភាគីនៅចិន, កម្ពុជា និងថៃឯកភាពគ្នាពង្រឹងការអនុវត្តបទឈប់បាញ់ឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព
ភ្នំពេញ ៖តាមរយៈកិច្ចប្រជុំត្រីភាគីរវាងប្រមុខការទូត ចិន កម្ពុជា និងថៃនៅប្រទេសចិន, កម្ពុជា និងថៃបានឯកភាពគ្នាពង្រឹងការអនុវត្តបទឈប់បាញ់ឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព មិនអាចឱ្យសមិទ្ធផលនេះត្រលប់ថយក្រោយវិញទេ និងជៀសវាងឧបទ្ទវហេតុណាមួយកើងឡើងឱ្យខានតែបាន។
ឯកឧត្តម ប្រាក់ សុខុន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងការបរទេស និងសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ ប ញ្ជាក់បែបនេះក្នុងសន្និសីទសារព័ត៌មាននៅថ្ងៃទី២៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥នេះថា តាមរយៈកិច្ចប្រជុំត្រីភាគី ចិន កម្ពុជា និងថៃ, កម្ពុជា និងថៃបានឯកភាពកសាងទំនុកចិត្តឡើងវិញជាមួយគ្នាផ្ដើមចេញពីការបើកជំហរទំនាក់ទំនងគ្នារវាងថ្នាក់ដឹកនាំប្រទេសទាំងពីរ ដើម្បីជៀសវាងបញ្ហាតូចក្លាយទៅជាបញ្ហាធំ។
ឯកឧត្តមថ្លែងថា តាមរយៈកិច្ចប្រជុំត្រីភាគី កម្ពុជា និងថៃ បានឯកភាពពីការបើកផ្លូវឱ្យបងប្អូនភៀសសឹក ដែលមានលំនៅដ្ឋានតាមតំបន់ព្រំដែន អាចវិលត្រឡប់ទៅកាន់ផ្ទះសម្បែងរបស់ខ្លួនវិញ ដោយគ្មានឧបសគ្គ និងប្រកបដោយសុវត្ថិភាព និងសេចក្តីថ្លៃថ្នូរក្នុងតំបន់រៀងខ្លួន និងជំរុញទៅលើការងារដោះមីនមនុស្សធម៌នៅតាមបន្ទាត់ព្រំដែនដែលបានឯកភាពគ្នាផងដែរ។
សូមបញ្ជាក់ថា តាមរយៈសេចក្ដីថ្លែងការណ៍រួមស្ដីពីកិច្ចប្រជុំប្រមុខការទូត ចិន កម្ពុជា និងថៃ នៅថ្ងៃទី២៨ និងទី២៩ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ ខេត្ត Yunnan ប្រទេសចិន បានបញ្ជាក់នូវចំណុចសំខាន់ៗដើម្បីដោះស្រាយជម្លោះកម្ពុជា-ថៃ អន្តរាគមន៍ ដើម្បីសន្តិភាព និងស្ថិរភាពក្នុងតំបន់។ ក្នុងនោះប្រទេសចិន បានស្វាគមន៍ចំពោះការចុះហត្ថលេខាលើសេចក្តីថ្លែងការណ៍រួមរបស់កិច្ចប្រជុំ GBC រវាងកម្ពុជា និងថៃនៅថ្ងៃទី២៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ ។ ភាគីទាំងបីបានសង្កត់ធ្ងន់ថា សេចក្តីថ្លែងការណ៍រួមនេះនឹងបម្រើផលប្រយោជន៍ជាមូលដ្ឋាន និងយូរអង្វែងដល់ប្រជាជននៃប្រទេសទាំងពីរ ព្រមទាំងផ្តល់សញ្ញាជាវិជ្ជមាន និងជាបទអន្តរាគមន៍ដើម្បីសន្តិភាព និងស្ថរភាពក្នុងតំបន់។ លទ្ធផលនេះត្រូវបានបង្ហាញយ៉ាងពេញលេញថា ការសន្ទនា និងប្រជុំពិភាក្សាគឺជាមធ្យោបាយជាក់ស្តែង និងមានប្រសិទ្ធភាពក្នុងការដោះស្រាយជម្លោះស្មុគស្មាញរវាងប្រទេសទាំងពីរ៕