ថ្នាក់ដឹកនាំសហព័ន្ធកីឡាបាល់ទះ រំពឹងចៅសម្ដេចតេជោ ឌីសែន វិចិត្រ ក្លាយជាអ្នកប៉ះសេបន្ដវេនដ៏មានសក្ដានុពល
លោកបណ្ឌិត អាំង សិរីពិសិដ្ឋ អនុប្រធាន និងជាអគ្គលេខាធិការសហព័ន្ធកីឡាបាល់ទះកម្ពុជា រំពឹងចៅបង្កើតរបស់សម្ដេចតេជោ ហ៊ុន សែន ប្រធានព្រឹទ្ធសភានៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា គឺកីឡាករ ឌីសែន វិចិត្រ ដែលជាកូនប្រុសរបស់ឯកឧត្តម ឌី វិជ្ជា និងលោកជំទាវ ហ៊ុន ម៉ាណា នឹងក្លាយជាធនធានអ្នកប៉ះសេ ឬអ្នកលើកបាល់បន្ដវេនដ៏មានសក្ដានុពល សម្រាប់ក្រុមជម្រើសជាតិនាថ្ងៃអនាគត ។
ការលើកឡើងនេះ បន្ទាប់ពីសហព័ន្ធ បានបញ្ចូលកីឡាករ ឌីសែន វិចិត្រ ជាសមាជិកក្រុមបាល់ទះជម្រើសជាតិអាយុក្រោម ១៨ឆ្នាំកម្ពុជា កាលពីថ្មីៗ ដើម្បីប្រមូលផ្ដុំហ្វឹកហាត់ត្រៀមការប្រកួតថ្នាក់ជាតិ និងអន្ដរជាតិនានា ។
បន្ទាប់ពីបានបញ្ចូលចៅសម្ដេចតេជោ ជាកីឡាករជម្រើសជាតិ U18 កម្ពុជា លោកបណ្ឌិត អាំង សិរីពិសិដ្ឋ បានបញ្ជាក់ច្បាស់ៗថា កៅអីជម្រើសជាតិ មិនប្រកាន់វណ្ណៈ ត្រូវតែជាចៅសម្ដេច ឬកូនអ្នកធំទេ គឺផ្ដោតលើសមត្ថភាពពិតប្រាកដ ដូចដែលលោកែក្រើនរំឮកដល់កីឡាករគ្រប់រូបថា កៅអីជម្រើសជាតិមិនមែនជាកេរ្ដិ៍របស់នរណាម្នាក់ តែអ្នកមានសមត្ថភាពខ្ពស់ និងខិតខំប្រឹងប្រែង នឹងទទួលបានកៅអីតំណាងជាតិនេះ ។
ចំពោះកីឡាករ ឌីសែន វិចិត្រ ស្របពេលសហព័ន្ធបានរៀបចំក្រុមជម្រើសជាតិ U18 ហើយគាប់ជួនឃើញបុរសសង្ហារវ័យក្មេង ទើបអាយុ ១៥ឆ្នាំរូបនេះ មានសមត្ថភាពមិនធម្មតា ពោលគឺកម្រិតអាយុប្រហាក់ប្រហែលគ្នា គ្មានអ្នកណាលើសគេ ជាមួយកម្រិតកដៃ និងម្រាមដៃដ៏អស្ចារ្យ ទើបសហព័ន្ធសម្រេចកោះហៅ វិចិត្រ ចូលជំរុំក្រុមជម្រើសជាតិយុវជន U18 តែម្ដង ។
មន្ដ្រីជាន់ខ្ពស់សហព័ន្ធដដែល បានបង្ហាញសុទិដ្ឋិនិយមថា ប្រសិនបើ ឌីសែន វិចិត្រ ដាក់ចិត្តខិតខំប្រឹងប្រែងហ្វឹកហាត់បន្ថែម លោកជឿជាក់ រូបគេនឹងក្លាយជា ស៊ុន ចាន់ណារ៉ូ ដែលជាអតីតអ្នកលើកបាល់ឆ្នើមក្រុមជម្រើសជាតិកម្ពុជា ទី២ ដោយសារភាពវៃឆ្លាត និងភាពក្លាហានលើទីលានរបស់គេ។ ដូច្នេះសហព័ន្ធនឹងប្រមូលផ្ដុំហ្វឹកហាត់ក្រុមជម្រើសជាតិ U18 ដើម្បីត្រៀមការប្រកួតថ្នាក់ជាតិ និងលក្ខណៈអន្ដរជាតិនាពេលខាងមុខ ។
លោកបណ្ឌិត អាំង សិរីពិសិដ្ឋ បន្ថែមទៀតថា បញ្ហារបស់សហព័ន្ធបច្ចុប្បន្ន គឺអ្នកលើកបាល់ ។ ដូច្នេះសហព័ន្ធបានដាក់ទិសដៅដល់ក្រុមទាំងអស់ ត្រូវផលិតអ្នកលើកបាល់ដោយខ្លួនឯង ហើយ ២ឆ្នាំទៀត លោកជឿជាក់ថា នឹងមានធនធានអ្នកលើកបាល់ច្រើន ។ មិនតែប៉ុណ្ណោះ សម្រាប់រដូវកាលថ្មីខាងមុខ សម្រាប់ពានរង្វាន់សម្ដេចក្រឡាហោម ស ខេង និង តេជោលីគ សហព័ន្ធក៏នឹងរៀបចំក្រុមយុវជន U18 ដែលមានវត្តមានអ្នកលើកបាល់វ័យក្មេង ឌីសែន វិចិត្រ ដើម្បីចូលរួមប្រកួតប្រជែង ក្នុងន័យពង្រឹងសមត្ថភាព និងបទពិសោធន៍ពួកគេ ហើយក្លាយជាធនធានបន្ដវេនដ៏មានសក្ដានុពលត្រៀមការប្រកួតអន្ដរជាតិនានាផងដែរ ៕ អត្ថបទ លី ឈុនឡា