កីឡាហោះហើរ ទទួលបានធនធានកីឡាការិនីទី២ ខណៈមន្ដ្រីសហព័ន្ធចង់ឲ្យមានការចូលរួមកាន់តែច្រើន
សហព័ន្ធកីឡាហោះហើរកម្ពុជា បានប្រកាសស្វាគមន៍កីឡាការិនីទី២ ដែលបានឈានជើងចូលប្រឡងក្នុងវិស័យកីឡាហោះហើរប៉ារ៉ាម៉ូទ័រ នៅកម្ពុជា គឺកីឡាការិនី Thorng Honging ដែលទើបចាប់ផ្ដើមហ្វឹកហាត់ថ្ងៃដំបូង ជាមួយក្រុមការងារគ្រូ និងមន្ដ្រីបច្ចេកទេសសហព័ន្ធ កាលពីចុងសប្ដាហ៍កន្លងទៅ នៅតំបន់ភ្នំរាប ខណ្ឌព្រែកព្នៅ រាជធានីភ្នំពេញ ។
លោក សារៀម រក្សា អគ្គលេខាធិការសហព័ន្ធ បានឲ្យដឹងថា ផ្ដើមពីចំណូលចំណូលចិត្ត និងបទពិសោធន៍ធ្លាប់ហោះហើរបែប Parasailing នៅក្រៅប្រទេស កាលពីឆ្នាំ២០១៧ បានជំរុញឲ្យអ្នកស្រី Thorng Honging ស្រលាញ់ និងចញ្ចឹមចិត្តចង់ហ្វឹកហាត់កីឡាលើអាកាសនេះ ។ បន្ទាប់មកក្រោយដឹងថា កម្ពុជាមានសហព័ន្ធកីឡាហោះហើរ ទើបថ្មីៗ អ្នកស្រីបានទាក់ទាងចុះឈ្មោះហ្វឹកហាត់ និងចាប់ផ្ដើមអនុវត្តភ្លាមៗដោយក្ដីសប្បាយរីករាយ ។
នេះគឺជាកីឡាការិនីទី២ ហើយ ដែលបានហ្វឹកហាត់កីឡាហោះហើរ បន្ទាប់ពីកីឡាការិនី តេង បូរ៉ាវីន ដែលជាកីឡាការិនីទី១ និងកំពុងធ្វើការហ្វឹកហាត់ជាប្រចាំ ។ ក្នុងនាមសហព័ន្ធ លោក សារៀម បានសម្ដែងនូវសេចក្ដីរីករាយ និងមោនទភាព ចំពោះភាពក្លាហានរបស់កីឡាការិនីកម្ពុជាទាំង ២រូប ដែលបានសម្រេចចិត្តចូលរួមហ្វឹកហាត់កីឡាហោះហើរ ដើម្បីអភិវឌ្ឍន៍សមត្ថភាព ឈានទៅរកការប្រកួតកម្រិតជាតិ និងអន្ដរជាតិនានា នៅថ្ងៃអនាគត ។
តាមរយៈនេះដែរ លោកក៏បានអំពាវនាវដល់ប្រជាពលរដ្ឋ ពិសេសអ្នកស្រលាញ់វិស័យកីឡាហោះហើរ ទាំងបុរស និងនារី ចូលរួមហ្វឹកហាត់ឲ្យបានច្រើន ដ្បិតសហព័ន្ធមានគ្រូបង្វឹក និងមន្ដ្រីបច្ចេកទេសគ្រប់គ្រាន់ សម្រាប់បង្ហាត់បង្រៀន ជាមួយការគ្រប់គ្រងនូវលក្ខខណ្ឌបច្ចេកទេសផ្សេងៗ ទាំងអាកាសធាតុជាដើម ដើម្បីធានាបាននូវសុវត្ថិភាពដល់កីឡាករ-កីឡាការិនីទាំងអស់គ្នា ។
បច្ចុប្បន្នសហព័ន្ធ មានធនធានកីឡាករ-កីឡាការិនីសរុប ៣២នាក់ ក្នុងនោះមានបរទេស ៧នាក់ ហើយគោលដៅបន្ដរបស់សហព័ន្ធ គឺការខិតខំអភិវឌ្ឍន៍ធនធានកីឡាករ-កីឡាការិនី ឬហៅថា Paramotor Pilot ដើម្បីបង្កើនសមត្ថភាពចូលរួមប្រណាំងប្រជែងថ្នាក់ជាតិ និង អន្តរជាតិបាននាពេលអនាគត ។ ម្យ៉ាងក៏ជាផ្នែកមួយ ក្នុងការរួមចំណែកផ្សព្វផ្សាយវិស័យទេសចរណ៍ ដូចអ្វីដែលសហព័ន្ធធ្លាប់បានចូលរួមព្រឹត្តិការណ៍ធំៗនាពេលកន្លងមកផងដែរ៕ អត្ថបទ លី ឈុនឡា