មេរដ្ឋាករទឹកអះអាងថា ការផ្គត់ផ្គង់ទឹកក្នុងរដូវប្រាំងនេះមិនមានបញ្ហាកង្វះទឹកស្អាតនោះឡើយ
អគ្គនាយករដ្ឋាករទឹកស្វយ័តក្រុងភ្នំពេញ អះអាងថា នៅក្នុងរដូវប្រាំងឆ្នាំនេះ ការផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាតនៅរាជធានីភ្នំពេញ សម្រាប់តំបន់ ដែលមានបណ្តាញទៅដល់ នឹងមិនមានបញ្ហាកង្វះទឹកស្អាតសម្រាប់ប្រើប្រាស់នោះឡើយ ខណៈបច្ចុប្បន្នរដ្ឋាករទឹកស្វយ័តក្រុងភ្នំពេញ មានសមត្ថភាពផលិតទឹកស្អាតដល់ ១ លានម៉ែត្រគីប នៅក្នុងមួយថ្ងៃៗ។
ឯកឧត្តម ឡុង ណារ៉ូ ប្រតិភូរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ទទួលបន្ទុកជាអគ្គនាយករដ្ឋាករទឹកស្វយ័តក្រុងភ្នំពេញ លើកឡើងក្នុងកិច្ច សម្ភាសន៍ នៅក្នុងពិធីតភ្ជាប់បំពង់មេនាំទឹកឆៅថ្មីកោះនរា នៅថ្ងៃទី២១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥ ម្សិលមិញនេះថា ជុំវិញការផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាត ជូនប្រជាពលរដ្ឋនេះ បច្ចុប្បន្នរដ្ឋាករទឹកស្វយ័តក្រុងភ្នំពេញ មានសមត្ថភាពផលិតទឹកស្អាតសរុបបានចំនួន ១ លានម៉ែត្រគីបក្នុងមួយថ្ងៃ ប៉ុន្តែការចែកចាយទឹកស្អាតជាក់ស្តែង បានចំនួនត្រឹម ៨៧ ម៉ឺនម៉ែត្រគីប ក្នុងមួយថ្ងៃប៉ុណ្ណោះ បច្ចុប្បន្នរដ្ឋាករទឹកស្វយ័តក្រុងភ្នំពេញ បានកំពុងខិតខំពង្រីកបណ្តាញទៅកាន់តំបន់ជាយក្រុងបន្ថែមដូចជា ការពង្រីកទៅតំបន់ជាប់ព្រំប្រទល់ខេត្តកណ្តាល និងខេត្តកំពង់ស្ពឺ ដើម្បីជំរុញផ្គត់ផ្គង់ទឹកដែលនៅសល់ ជូនដល់ប្រជាពលរដ្ឋនៅតំបន់ទាំងនោះបន្ថែមទៀត។
ឯកឧត្តម លើកឡើងបន្តទៀតថា ចំពោះការផ្គត់ផ្គង់ទឹកនេះ នាពេលកន្លងមក នៅក្នុងរដូវប្រាំងរដ្ឋាករទឹកស្វយ័តក្រុងភ្នំពេញ តែងតែជួបបញ្ហាខ្លះៗអំពីសម្ពាធទឹក ជាពិសេសសតំបន់ដែលនៅចុងបំពង់ ប៉ុន្តែនៅក្នុងរដូវប្រាំងឆ្នាំនេះវិញ ការផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាតចំពោះ តំបន់ដែលមានបណ្តាញទៅដល់ នឹងមិនមានបញ្ហាកង្វះទឹកស្អាតទៀតឡើយ ខណៈបច្ចុប្បន្នរដ្ឋាករទឹកស្វយ័តក្រុងភ្នំពេញបានផ្គត់ផ្គង់ ទឹកដល់ ១ លានម៉ែត្រគីបនៅក្នុងមួយថ្ងៃៗ។
សូមបញ្ជាក់ថា ចំពោះផែនការផលិតទឹកស្អាតនេះ ចាប់ពីឆ្នាំ២០២៤ រដ្ឋាករទឹកស្វយ័តក្រុងភ្នំពេញ មានរោងចក្រផលិតទឹកស្អាតចំនួន ៨ កន្លែង ដោយមានសមត្ថភាពផលិតបាន ១ លានម៉ែត្រគូប ក្នុងមួយថ្ងៃ ដើម្បីធានាការផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាតឲ្យស្របតាមតម្រូវការប្រើ ប្រាស់របស់ប្រជាពលរដ្ឋ នៅតំបន់សេវាដែលមានស្រាប់ ក្នុងនោះរដ្ឋាករទឹកស្វយ័តក្រុងភ្នំពេញផលិត និងផ្គត់ផ្គង់ទឹកស្អាតប្រចាំឆ្នាំ បាន ចំនួនក្នុងរង្វង់ ៣៦៥ លានម៉ែត្រគូប បើគិតពីចំនួនផ្គត់ផ្គង់ជូនប្រជាជននៅរាជធានីភ្នំពេញ ក្នុងរង្វង់ប្រមាណជាង ៩០ ភាគរយរួច ហើយ បច្ចុប្បន្នរដ្ឋាកទឹកស្អាតស្វយ័តក្នុងភ្នំពេញ បានកំពុងសម្រុកពង្រីកសេវាទឹកស្អាតបន្ថែមទៀត ដើម្បីជំរុញសម្រេចឱ្យបាន ១០០ ភាគរយ៕ អត្ថបទ៖ សុន រ៉ាឌី