កម្ពុជាត្រូវអភិវឌ្ឍវិស័យឌីជីថលឱ្យឆាប់រហ័ស ដើម្បីបម្រើផលប្រយោជន៍ប្រជាពលរដ្ឋ និងសង្គមជាតិ
កម្ពុជាត្រូវការអភិវឌ្ឍវិស័យឌីជីថលឱ្យបានឆាប់រហ័ស ទាន់ពេលតាមការវិវឌ្ឍន៍របស់ពិភពលោកសម័យឌីជីថល និងមានយន្តការ លើកទឹកចិត្តយុវជន យុវនារីខ្មែរ មានចំណេះវិជ្ជាបច្ចេកវិទ្យាខ្ពស់ ដែលកំពុងធ្វើការនៅក្រៅប្រទេស ទាក់ទាញពួកគាត់ឱ្យមកជួយដោះ ស្រាយដល់ការអភិវឌ្ឍ ដើម្បីបម្រើដល់ផលប្រយោជន៍ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរ និងសង្គមជាតិទាំងមូល។
ឯកឧត្តម ប៉ាន សូរស័ក្តិ លេខាធិការគណៈកម្មការទី៩ នៃរដ្ឋសភា លើកឡើងនៅក្នុងកិច្ចពិភាក្សា នៃវេទិកាផ្សព្វផ្សាយ ស្តីពីវឌ្ឍនភាពនៃវិស័យឧស្សាហកម្ម វិទ្យាសាស្រ្ត បច្ចេកវិទ្យា និងនវានុវត្តន៍ ក្នុងការអនុវត្តយុទ្ធសាស្រ្តបញ្ចកោណ-ដំណាក់កាលទី១ របស់រាជរដ្ឋាភិបាលនីតិកាលទី៧ នៃរដ្ឋសភា នៅថ្ងៃទី២៥ ខែមីនា នេះថា ជុំវិញវិស័យបច្ចេកវិទ្យានេះ ការប្រកួតប្រជែងក្នុងពិភពលោក ក្នុងនោះប្រទេសមហាអំណាចក្នុងពេលបច្ចុប្បន្ន ប្រទេសនីមួយៗចាំបាច់ត្រូវមានបច្ចេកវិទ្យាខ្ពស់ ពោរពេញដោយក្រុមហ៊ុនឌីធីផលធំៗ ឈានមុខគេ។ ការធ្វើសង្គ្រាមដណ្ដើមវាទិ៍ទីដើម្បីរុករកវត្ថុធាតុដើមដូចជា ធាតុដ៏កម្រដើម្បីផលិតម៉ៃក្រូឈីប (microchips) សឺមីកុង- ដាក់ទ័រ (semi-conductors) មានភាពស្រួចស្រាល់ឡើងៗ ហើយពិភពលោកឈានចូលយុគសង្រ្គាមត្រជាក់នៃសម័យឌីជីថល។
បញ្ហានេះ, កម្ពុជាត្រូវការអភិវឌ្ឍវិស័យឌីជីថលឱ្យបានឆាប់រហ័ស ទាន់ពេលតាមការវិវឌ្ឍន៍របស់ពិភពលោក សម័យឌីជីថល ដោយត្រូវប្រកាន់យកនូវការអភិរក្សវប្បធម៌ និងទំនៀមទម្លាប់ ជាអត្តសញ្ញាណជាតិខ្មែរ។ យើងត្រូវធ្វើនវានុវត្តន៍បច្ចេកទេសឌីជីថល ទាំងឡាយណា ដែលមានប្រយោជន៍ដល់ការប្រើប្រាស់ដល់ប្រជាពលរដ្ឋថ្នាក់កណ្ដាល និងថ្នាក់ក្រោម ភាគច្រើនចេះអានតែភាសាខ្មែរ ដែលជាភាសាផ្លូវការ។ បន្ថែមពីនេះ ការរៀនប្រើកុំព្យូទ័រ និងកម្មវិធីទំនាក់ទំនងសង្គម, ប្រជាពលរដ្ឋខ្មែរត្រូវរៀន និងចេះប្រើប្រព័ន្ធបញ្ញា សិប្បនិម្មិត ដោយចាប់ផ្ដើមរៀនតាមគ្រូបង្រៀន AI ។ ក្រៅពីនេះ គួរតែមានយន្តការដើម្បីលើកទឹកចិត្តយុវជន យុវនារីខ្មែរ ដែលមាន ចំណេះវិជ្ជាបច្ចេកវិទ្យាខ្ពស់ កំពុងបម្រើការនៅក្រៅប្រទេស ធ្វើយ៉ាងទាក់ទាញឱ្យគាត់ឱ្យមកធ្វើការជួយអភិវឌ្ឍក្នុងប្រទេស។
ឯកឧត្តមសាស្រ្ដាចារ្យបណ្ឌិត ឆែម គាតរិទ្ធី ទេសរដ្ឋមន្ត្រី និងជាប្រធានក្រុមប្រឹក្សាសេដ្ឋកិច្ច សង្គមកិច្ច និងវប្បធម៌ បានធ្វើបទ ឧទ្ទេសនាមជូនអង្គវេទិកាថា កម្ពុជាត្រូវជំរុញអក្ខរកម្មវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា នវានុវត្តន៍សាធារណៈ ការលើកកម្ពស់ការយល់ដឹងអំពី វិទ្យាសាស្ត្រ និងបច្ចេកវិទ្យាសម្រាប់សង្គមទាំងមូល ដើម្បីអាចឱ្យប្រជាពលរដ្ឋបានយល់ដឹងនិងអាចចូលរួមបាន។ វិនិយោគលើយុវជន និងការស្រាវជ្រាវពង្រឹងការអប់រំ STEM និងប្រព័ន្ធអេកូឡូស៊ីស្រាវជ្រាវ ដើម្បីជំរុញទេពកោសល្យក្នុងស្រុក។ ធានានវានុវត្តន៍ ភាពប្រកប ដោយក្រមសីលធម៌ និងបរិយាប័ន្ន, បង្កើតគោលនយោបាយវិទ្យាសាស្ត្រ បច្ចេកវិទ្យា នវានុវត្តន៍ដែលមានចាក់ឫសពីតម្លៃខ្មែរ និង សមធម៌សង្គម។ លើកកម្ពស់ការផ្ទេរបច្ចេកវិទ្យាក្នុងតំបន់, និងអាស៊ាន ដើម្បីពន្លឿនកំណើនដល់ការអភិវឌ្ឍនៅកម្ពុជា។