សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បង្ហាញរូបថតមួយសន្លឹកជាពេល​កម្ពុជាឆ្លងរាលដាលជំងឺកូវីដ១៩ ក្នុងសហគមន៍ដំបូង ហើយសម្ដេចបានចូលរួមប្រឈម និងដោះស្រាយនូវវិបត្តិនោះ
នៅរសៀលថ្ងៃទី២៧ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៥នេះ សម្ដេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋ​មន្ត្រី នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានបង្ហោះរូបថតមួយសន្លឹក​ដែលពេលនោះ​ប្រទេសកម្ពុជា​ គឺ​ស្ថិត​ក្នុង​ដំណាក់កាលដំបូង នៃការឆ្លងរីករាលដាលជំងឺកូវីដ១៩ នៅក្នុងសហគមន៍ ហើយសម្ដេច​បានចូលរួម​ដោះស្រាយនៅវិបត្តិមួយនេះ។
តាមរយៈបណ្ដាញសង្គមសម្ដេចធិបតី នាយករដ្ឋមន្ត្រីបានសរសេរថា «មួយភ្លែតសោះ ៤​ឆ្នាំ​កន្លង​ផុត​ទៅ​ហើយ។ រូបថតនេះ គឺក្នុងពេលដែលខ្ញុំកំពុងដឹកនាំរៀបចំមន្ទីរពេទ្យហ្លួងម៉ែ (អតីត​មន្ទីរ​ពេទ្យ​ស្ត្រី នគរទេព) ដើម្បីប្រែក្លាយជាមន្ទីរពេទ្យព្យាបាលជំងឺកូវីដ១៩ បន្ទាប់​ពី​បញ្ចប់​ការ​រៀប​ចំ​មណ្ឌល​ព្យាបាល​ជំងឺ១៩ នៅសណ្ឋាគារ The Great Duke។»
សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត មានប្រសាសន៍​ថា សម្ដេច​នៅចាំច្បាស់ថានៅពេលនោះ គឺយើង​កំពុង​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ដំណាក់​កាល​មិន​ច្បាស់​លាស់​អំពី​អនាគត​របស់​ប្រទេស​ជាតិ និង​ប្រជាជន​យើង​នៅ​ឡើយ នៅក្នុង​ដំណាក់​កាល​ដែល​មាន​ការ​ឆ្លង​ និង​ស្លាប់​មនុស្ស​ជា​ច្រើន​នៅ​តាម​បណ្ដា​ប្រទេស​នានា​លើ​សកល​លោកដោយសារជំងឺកូវីដ១៩។ ដោយឡែកនៅព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ពេល​នោះ​គឺ​ជាដំណាក់កាលដំបូង នៃការឆ្លងរីករាលដាលនៅក្នុងសហគមន៍ ដែល​មាន​អ្នក​ឆ្លង​កើន​ឡើង​យ៉ាង​លឿន។ ជាក់ស្ដែងនៅរាជធានីភ្នំពេញមានអ្នកឆ្លងជំងឺកូវីដ១៩ រាប់រយនាក់ក្នុងមួយថ្ងៃ ដែល​មន្ទីរ​ពេទ្យ​របស់យើងមិនអាចរ៉ាប់រងបាន។
សម្ដេចធិបតីបន្តថា ទោះស្ថិតនៅក្នុងស្ថានភាពមិនច្បាស់លាស់អំពីការវិវឌ្ឍន៍ នៃជំងឺកូវីដ១៩ នា​ពេល​នោះ​ក៏​ដោយ អ្វីដែលច្បាស់សម្រាប់សម្ដេច​នាពេលនោះគឺ បើយើងនៅស្ងៀមមិនធ្វើអ្វីសោះ បញ្ហា​នឹងមិនរលាយបាត់នោះទេ។ ផ្ទុយទៅវិញបញ្ហាអាចវិវឌ្ឍន៍កាន់តែធ្ងន់ធ្ងរទៅទៀត។ ហេតុ​ដូច្នេះ​យើង​មិនមានជម្រើសអ្វីក្រៅអំពីការប្រឈមផ្ទាល់ជាមួយនឹងបញ្ហា ហើយខិត​ខំ​ចូល​រួ​ម​ដោះស្រា​យ​ទៅ​តាមលទ្ធភាពដែលយើងអាចធ្វើទៅបាន រួមទាំង​ការ​រៀប​ចំ​មណ្ឌល​ព្យាបាល​កម្រិត​ស្រាល និង​ពេទ្យ​ព្យាបាល​កម្រិត​ធ្ងន់​សម្រាប់​ព្យាបាល និង​សង្គ្រោះជី​វិត​ប្រជា​ពលរដ្ឋ​ដែល​ឆ្លង​ជំងឺ​កូវីដ​១៩ ឱ្យអស់លទ្ធភាពតាមដែលអាចធ្វើទៅបាននៅពេលនោះ៕