កាកបាទក្រហមខេត្តបន្ទាយមានជ័យ ប្រគល់ផ្ទះជូនគ្រួសារទីទ័លក្រ ២គ្រួសារនៅស្រុកមង្គលបូរី
បន្ទាយមានជ័យ៖ នៅព្រឹកថ្ងៃទី៣១ ខែមីនា ឆ្នាំ២០២៤ ឯកឧត្តម អ៊ុំ រាត្រី ប្រធានគណៈកម្មាធិការ​សាខា​កាកបាទក្រហម កម្ពុជាខេត្តបន្ទាយមានជ័យ បានអញ្ជើញប្រគល់ផ្ទះថ្មី​ជូនបងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ មានការលំបាកទីទាល់ក្រខ្វះទីជម្រកស្នាក់នៅ ២គ្រួសារ​ក្នុងស្រុកមង្គលបូរី ខេត្តបន្ទាយមានជ័យ។
លោក ធូ សុីភ័ណ្ឌ នាយកប្រតិបត្តិសាខាកាកបាទក្រហមខេត្ត បានបញ្ជាក់ឲ្យដឹងថា ក្រុម​ប្រតិបត្តិ​សាខាសហការជាមួយក្រុមអនុសាខាកាកបាទក្រហមស្រុកមង្គលបូរ បានចុះធ្វើការប៉ាន់ប្រមាណ​តម្រូវការរបស់គ្រួសារឈ្មោះ លឹម ស៊ីណា ភេទស្រីអាយុ ៤៤ឆ្នាំប្តី ឈ្មោះ មឿន វណ្ណៈអាយុ ៤៥ ។ គ្រួសារនេះរស់នៅក្នុងសភាពក្រីក្រលំបាកពិតប្រាកដដោយរស់នៅអចិន្ត្រៃយ៍ ក្នុងបន្ទប់មានកូនរហូតដល់ទៅ៨នាក់ ស្រីចំនួន៤នាក់ សរុបទាំងប្ដីប្រពន្ធទាំងអស់មានចំនួន១០នាក់ មុខរបរមិនពិតប្រាកដគ្រួសារនេះ មានទីលំនៅស្ថិតនៅក្នុងភូមិខ្លាខាំឆ្កែ ឃុំតាឡំ ស្រុកមង្គលបូរី ។ ឯមួយគ្រួសារទៀតឈ្មោះ​ ពៅ សេក អាយុ ៨៣ឆ្នាំ​ ដែលជាជនចាស់ជរាក្រីក្រគ្មានទីពឹង​រស់នៅ​ក្នុងបន្ទប់ចំនួន ២នាក់ស្ថិតនៅក្នុងភូមិ ផាសុីស្រា ឃុំឫស្សីក្រោក ស្រុកមង្គលបូរី ដោយ​ពិនិត្យឃើញ​ថា​គ្រួសារទាំងពីរ​មានលក្ខណសម្បត្តិ​ដែលសាខាកំណត់គឺជាគ្រួសារក្រីក្រ​ខ្វះខាតគ្មាន​ជម្រក​ពិតប្រាកដ ប៉ុន្តែពួកគាត់មានដីសម្រាប់ ​សងផ្ទះបានមើលឃើញបញ្ហាពីប្រឈមបែបនេះ សាខាកាក​បាទក្រហមខេត្តក៏បានសម្រេចធ្វើការសាងសង់ផ្ទះថ្មីជូនពួកគាត់ដែលមានទំហំ ៤ម៉ែត្រ ​បណ្តោយ ៧ម៉ែត្រកម្ពស់ ៣,៨ម៉ែត្រ សង់ពីដែកប្រក់​ស័ង្កសី​ជញ្ជាំង​ស័ង្កសី បាតស៊ីម៉ង់សង់ផ្ទាល់​ដីព្រមទាំង​សាងសង់​បង្គន់អនាម័យបន្ថែម​ ដោយចំណាយថវិកា​ក្នុងផ្ទះនីមួយៗ​អស់ចំនួន ២៣៤៩ដុល្លារ​សហរដ្ឋអាមេរិក ។
ក្នុងនោះដែរឯកឧត្តម អ៊ុំ រាត្រី បានមានប្រសាសន៍ថា ​ផ្ទះថ្មីទាំងពីរខ្នងនេះ គឺ​ជាផ្ទះមនុស្សធម៌របស់​សាខាកាក​បាទក្រហមដែលមានលក្ខណៈ​រឹងមាំ​អាចកាត់​បន្ថយភាពងាយ​រងគ្រោះ​បានមួយ​កម្រិត​ហើយគិតត្រឹមមកដល់ពេលនេះ សាខាកាកបាទក្រហម​បានអនុវត្តសាងសង់ផ្ទះជូនដល់បងប្អូន​ដែលមានជីវភាពខ្ចះខាតលំបាកពិតប្រកដ​ សរុបបានចំនួន ២០ខ្នងផ្ទះមកហើយ។
​ក្នុងឱកាសនោះ​ឯកឧត្តម ក៏បានផ្តល់នូវអំណោយមនុស្សធម៌បន្ថែមទៀតរួមមាន៖ អង្ករ៥០គីឡូក្រាម ត្រីខ១យួរមី១កេស ទឹកត្រី១យួរ មុង១ ភួយ១ សារុង ១ ក្រមា១ ធុងទឹក១ ឆ្នាំង២ ចានបាយចំនួន៥ ស្លាបព្រា៥ កន្ទេល ជ័រ១ និងថវិកាមួយថវិកា ។ រីឯប្រជាពលរដ្ឋទីទ័លក្រ ១០គ្រួសារផ្សេង​ទៀត​ក៏​ទទួលអំណោយមនុស្សធម៌ដូចៗគ្នា​ផងដែរ​ដោយ​ក្នុងមួយគ្រួសារ​ទទួលបានអង្ករម្ភៃ ២៥គីឡូក្រាម មី១កេស ត្រីខ១យួរទឹកត្រី ១យួរ មុង១ ភួយ១ ភួយ១ សារុង១ ក្រមា១និងថវិកា​មួយចំនួនផងដែរ ៕ ឃិនសារិទ្ធ