សហគមន៍អន្តរជាតិចាត់ទុកការដោះលែងវីរៈកងទ័ពកម្ពុជាជាជំហានវិជ្ជមានស្ដារទំនុកចិត្តរវាងកម្ពុជា និងថៃ
បន្ទាប់ពី វីរៈកងទ័ពកម្ពុជាទាំង ១៨រូប បានវិលត្រលប់មកដល់មាតុប្រទេសកម្ពុជាវិញដោយសុវត្ថិភាពនៅព្រឹក ថ្ងៃទី៣១ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥នេះ សហគមន៍អន្តរជាតិបានបង្ហាញការស្វាគមន៍ និងចាត់ទុកការដោះលែងវីរៈកងទ័ពកម្ពុជាជាជំហានវិជ្ជមាន និងជាការស្ដារទំនុកចិត្តរវាងកម្ពុជា និងថៃឡើងវិញ។
ភ្លាមៗក្រោយការដោះលែងវីរៈកងទ័ពកម្ពុជា ប្រទេសអូស្រ្ដាលី ចាត់ទុកការដោះលែងយោធាកម្ពុជាដែលជាប់ឃុំទាំង ១៨ នាក់ នៅថ្ងៃនេះ គឺជាជំហានវិជ្ជមានមួយ ដែលនឹងជួយស្ដារឡើងវិញនូវការជឿជាក់ និងទំនុកចិត្តរវាងកម្ពុជា និង ថៃ។
ជាមួយគ្នានេះ អូស្ត្រាលី បានជំរុញឱ្យកម្ពុជា និងថៃ បន្តគោរពតាមការប្តេជ្ញាចិត្តដែលបានធ្វើឡើងនៅក្នុងកិច្ច ប្រជុំពិសេស GBC ថ្ងៃទី ២៧ ខែធ្នូ។ ប្រទេសអូស្រ្ដាលីបានសង្គត់ធ្ងន់ថា «សន្តិភាព និងស្ថិរភាពនៅក្នុងតំបន់របស់យើង គឺជាប្រយោជន៍របស់យើងទាំងអស់គ្នា»។
ជាមួយគ្នានេះ អគ្គរាជទូតអង់គ្លេសប្រចាំកម្ពុជា ឯកឧត្តម Dominic Williams បានបង្ហាញ សេចក្តីសោមនស្សរីករាយដែលប្រទេសកម្ពុជាបាន ស្វាគមន៍ទាហានរបស់ខ្លួនត្រឡប់មកផ្ទះវិញ។ ឯកឧត្តមចាត់ទុកថា នេះជាការ វិវឌ្ឍវិជ្ជមានមួយ។
ឯកឧត្តម អគ្គរាជទូតអង់គ្លេសប្រចាំកម្ពុជាបញ្ជាក់ថា ចក្រភពអង់គ្លេសបន្តលើកទឹកចិត្តដល់ប្រទេសកម្ពុជា និងប្រទេសថៃឱ្យចាត់វិធានការបន្ថែមទៀតដើម្បីកាត់បន្ថយភាពតានតឹងរវាងប្រជាជនរបស់ប្រទេសទាំងពីរ និងដើម្បី កសាងសន្តិភាពយូរអង្វែង។
សូមជម្រាបថា ក្រោយ កម្ពុជា និងថៃ ទទួលបានបទឈប់បាញ់បន្ទាន់ភ្លាមនៅនឹងកន្លែង កាលពីថ្ងៃត្រង់ ថ្ងៃទី២៧ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៥ តាមរយៈកិច្ចប្រជុំពិសេសលើកទី៣ នៃគណៈកម្មាធិការព្រំដែនទូទៅ (GBC), សហគមន៍អន្តរជាតិនានា និងបណ្ដាប្រទេសជាមិត្ត និងប្រទេសមហាអំណាច បានចេញស្វាគមន៍ចំពោះលទ្ធផលបទឈប់បាញ់ជាវិជ្ជមានមួយនេះ និងជំរុញឱ្យភាគីទាំងពីរខិតខំអនុវត្តឱ្យបានពេញលេញ និងមានប្រសិទ្ធភាព។
ក្នុងនោះ អគ្គលេខាធិការអង្គការសហប្រជាជាតិ, អ្នកនាំពាក្យផ្នែកគោលនយោបាយការបរទេស និងសន្តិសុខនៃសហភាពអឺរ៉ុប, សហរដ្ឋអាមេរិក ប្រទេសចិន ប្រធានអាស៊ាន និងបណ្ដាប្រទេសជាមិត្តជាច្រើនទៀត បានបង្ហាញការស្វាគមន៍យ៉ាងខ្លាំងចំពោះការទទួលបានកិច្ចព្រមព្រៀងឈប់បាញ់រវាងកម្ពុជា និងថៃ ដែលជាជំហានវិជ្ជមានឆ្ពោះទៅរកការសម្រាលទុក្ខលំបាករបស់ជនស៊ីវិល បញ្ចប់អរិភាពនាពេលបច្ចុប្បន្ន និងបង្កើតបរិយាកាសអំណោយផលដល់ការសម្រេចបាននូវសន្តិភាពយូរអង្វែង។ បណ្ដាសហគមន៍អន្តរជាតិ និងប្រទេសជាមិត្ត ប្រកាសត្រៀមខ្លួនរួចជាស្រេច ដើម្បីគាំទ្រកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែង សំដៅរក្សាសន្តិភាព និងស្ថិរភាពក្នុងតំបន់៕