ជប៉ុនផ្តល់ថវិកាជាង ៣១ម៉ឺនដុល្លារ​អាមេរិក​សម្រាប់​ការ​លើក​កម្ពស់​ប្រព័ន្ធ​ថែ​ទាំ​វះ​កាត់​តាម​សហគមន៍​នៅ​ក្នុង​ខេត្តក្រចេះ
រដ្ឋាភិបាលជប៉ុន នឹងផ្តល់ថវិកាសរុបចំនួន ៣១៦,៤៨៤ ដុល្លារអាមេរិក ដល់​អង្គភាព​ទទួល​ជំនួយ​ចំនួន ​មួយក្រោមគ្រោងការណ៍ជំនួយឥតសំណងសម្រាប់គម្រោងអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលជប៉ុន។ កិច្ច​សន្យា​ផ្តល់ជំនួយ​ត្រូវបានចុះហត្ថលេខានៅថ្ងៃនេះដោយឯកឧត្តម អ៊ូអិណ អាត់ស៊ូស៊ី ឯកអគ្គ​រាជ​ទូត​វិសាមញ្ញ និងពេញសមត្ថភាពរបស់ប្រទេសជប៉ុនប្រចាំព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា និង អ្នក​តំណាង​ស្ថាប័ន​ទទួលជំនួយសម្រាប់ អនុវត្តគម្រោងខាងក្រោម៖
“គម្រោងពង្រឹង​ និងពង្រីកការថែទាំវះកាត់ នៅក្នុងតំបន់ភូមិភាគឦសាន្ត នៃប្រទេសកម្ពុជា” (ថវិកា​ចំនួន ៣១៦,៤៨៤ ដុល្លារអាមេរិក) ស្ថាប័នទទួលជំនួយ៖ អង្គការ​មូល​និធិ​សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍ​ និងជំនួយសង្គ្រោះអន្តរជាតិ (FIDR)។ គម្រោង​នេះ​មានគោលបំណង​លើ​ក​កម្ពស់​ប្រព័ន្ធ​ថែ​ទាំ​វះកាត់តាមសហគមន៍ នៅក្នុងខេត្តក្រចេះ ដែល អាចឱ្យអ្នក​ជំងឺ​ទទួល​បាន​ការ​ព្យាបា​ល​វះ​កាត់ទាន់ពេលវេលា និងសមស្រប។ ចំនុចសំខាន់ៗរបស់គម្រោងរួម មានការពង្រឹងជំនាញ​របស់​បុគ្គលិក​ពេទ្យ ការជំរុញកិច្ចសហប្រតិបត្តិការក្នុងចំណោមកន្លែងថែទាំសុខភាពក្នុង ស្រុក និង​ការ​តម្លើង​ឧបករណ៍វះកាត់នៅមន្ទីរពេទ្យខេត្តក្រចេះ។
ជំនួយឥត​សំណងសម្រាប់គម្រោងអង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលជប៉ុន បានចាប់ផ្តើមនៅប្រទេស​កម្ពុជា​តាំង​ពីឆ្នាំ២០០២ ដើម្បីគាំទ្រដល់សកម្មភាពរបស់អង្គការក្រៅរដ្ឋាភិបាលជប៉ុន ក្នុងកិច្ចខិត​ខំ​ប្រឹង​ប្រែង ​ដើម្បីជួយដល់ ការអភិវឌ្ឍ និងស្ថាបនាប្រទេសកម្ពុជាឡើងវិញនៅតាមកម្រិតមូលដ្ឋាន។ ចាប់​តាំងពីឆ្នាំ២០០២មក រដ្ឋាភិបាលជប៉ុនបានផ្តល់ថវិកាជាង ៦០លានដុល្លារអាមេរិក ដល់​គម្រោង​ចំនួន ១៧០ ដែលផ្តោតសំខាន់ទៅលើវិស័យ អប់រំនៅកម្រិតបឋមសិក្សា វិស័យ​សុខាភិបាល ​វិស័យកសិកម្ម និងសកម្មភាពបោសសម្អាតមីនក្នុងប្រទេសកម្ពុជា៕