ក្រសួងអប់រំ ត្រូវការគ្រូបង្រៀនប្រមាណ៣ម៉ឺននាក់បន្ថែមទៀត ដើម្បីបំពេញបញ្ហាខ្វះគ្រូបង្រៀន
ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ត្រូវការគ្រូបង្រៀនបន្ថែមរហូតដល់ប្រមាណ ៣ម៉ឺននាក់ ដើម្បី​ទៅ​បំពេញ​បញ្ហា​ខ្វះគ្រូបង្រៀន។ នេះបើយោងតាម​របាយការណ៍បូកសរុបការងារប្រចាំឆ្នាំសិក្សា ២០២៤​-២០២៥ របស់ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា។
ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បច្ចុប្បន្នត្រូវការគ្រូបង្រៀនបន្ថែមរហូតដល់៣១ ៩៧៨នាក់ ដើម្បី​ដោះ​ស្រាយ​បញ្ហា​ខ្វះ​គ្រូ​បង្រៀន។ ចំនួនត្រូវការគ្រូបង្រៀនទាំងប្រមាណ ៣ម៉ឺននាក់ គឺសម្រាប់​គ្រប់​កម្រិត​សិក្សា ដោយចាប់រាប់ពីមតេយ្យសិក្សា រហូតដល់ថ្នាក់វិទ្យាល័យ។ តាម​របាយ​កាណ៍​របស់​ក្រសួង​អប់រំបញ្ជាក់លម្អិតថា តម្រូវការគ្រូបង្រៀន​ច្រើន​បំផុត​គឺ​នៅ​កម្រិត​បឋម​សិក្សា​ដែល​មាន​មតេយ្យ​សិក្សា​នៅ​ជាមួយ។ កម្រិតថ្នាក់នេះ ត្រូវការគ្រូបង្រៀនបន្ថែមរហូតដល់ជាង ២៥ ០០០​នាក់។
ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​បញ្ហានេះដែរ លោកស្រី ឃួន វិច្ឆិកា អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា បាន​លើក​ឡើង​បន្ថែម​ដែរ​ថា បច្ចុប្បន្នក្រសួងមុខងារ​សាធារណៈ​កំពុង​សហការ​ជាមួយ​ក្រសួង​អប់រំ​ក្នុង​ការ​ធ្វើ​ជំរឿន ដើម្បីទទួលបានទិន្នន័យកាន់តែច្បាស់លាស់ ឈានទៅការរៀបចំផែនការ និង​យន្តការ​ឱ្យ​បាន​ច្បាស់លាស់ និងគ្រប់គ្រងគ្រូបង្រៀនប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាព។
ទន្ទឹម​គ្នា​នេះដែរ ក្រសួងក៏កំពុងពិ​ភាក្សា​ពី​ការ​ជ្រើស​រើស​គ្រូ​បង្រៀន​ផ្អែក​លើ​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ការងារ​សម្រាប់​ខេត្ត​២០ទៀត។ ឆ្នាំ ២០២៥កន្លងទៅ ក្រសួងអប់រំ យុវជន និងកីឡា ក៏បានជ្រើស​រើស​គ្រូ​បង្រៀន​ផ្អែក​លើ​កិច្ចព្រមព្រៀងការងារ សម្រាប់ខេត្ត ព្រៃវែង ត្បូងឃ្មុំ កំពង់ចាម បាត់ដំបង និង​ខេត្ត​តាកែវ រួចមកហើយ។
លោកស្រី អ្នកនាំពាក្យក្រសួងអប់រំ បានលើកឡើងដែរថា ការបណ្តុះបណ្តាលគ្រូបឋម និង​អនុ​វិទ្យាល័យ​មាន ២កម្មវិធី គឺ ១២ បូក៤ និងបរិញ្ញាបត្របូក ១ ដូច្នេះ​បេក្ខ​ជន​ដែល​មាន​បំណង​ក្លាយ​ជា​គ្រូ ​អាចជ្រើសរើសដាក់ពាក្យក្នុងកម្មវិធីណាមួយ។ ដោយឡែក គ្រូវិទ្យាល័យ គឺត្រូវ​មាន​បរិញ្ញា​បត្រ ​ហើយរៀន ២ឆ្នាំបន្តនៅវិទ្យាស្ថានគរុកោសល្យ៕ អត្ថបទ៖ គឹមហុក