សមាគមមិត្តភាពកម្ពុជា-ចិន រៀបចំកម្មវិធីរាត្រីសមោសរ អបអរចូលឆ្នាំប្រពៃណីចិន និង​ជា​សញ្ញា​នៃ​មិត្តភាព​យ៉ាងជ្រាលជ្រៅនៃប្រទេសទាំងពីរ
ភ្នំពេញ៖ សមាគមមិត្តភាពកម្ពុជា-ចិន បានរៀបចំកម្មវិធីរាត្រីសមោសរ ចូលឆ្នាំប្រពៃណីចិន ឆ្នាំ​មមី ​២០២៦ នាថ្ងៃទី១៦ ខែកុម្ភៈ ប្រព្រឹត្តទៅក្នុងបរិយាកាសអធិកអធម និងពោរពេញ​ដោយ​ស្នាម​​ញញឹម​នៃ​មិត្តភាព ក្រោមអធិបតីភាពរបស់ឯកឧត្តម ឯក សំអុល ឧត្តមប្រឹក្សាព្រះមហាក្សត្រ និង​ជា​ប្រធានសមាគមមិត្តភាពកម្ពុជា-ចិន ព្រមទាំង យុវជន ប្រទេសទាំងពីរ និងភ្ញៀវកិត្តិយស ចូល​រួម​យ៉ាងច្រើនកុះករ ។
លោកបណ្ឌិត ជា មុនីឫទ្ធិ ប្រធានសមាគមអ្នកស្រាវជ្រាវវឌ្ឍនភាពកម្ពុជា-ចិន បានឲ្យដឹងថា ក្រោយ​ពេល​ដែលពិធីបុណ្យចូលឆ្នាំចិន ត្រូវបានចុះបញ្ជីជាបេតិកភណ្ឌវប្បធម៌អរូបី នៃមនុស្សជាតិ ដោយ UNESCO នាថ្ងៃទី៤ ខែធ្នូ ឆ្នាំ២០២៤ ពិធីបុណ្យដែលមានអាយុកាលជិ ត៤ពាន់ឆ្នាំនេះ កាន់​តែ​មាន​វិសាលភាពសកល និងរួមចំណែកបង្កើនកម្លាំង ដល់កិច្ចកសាង​សហគមន៍​ជោគ​វាសនា​រួម ​នៃមនុស្សជាតិ។
ឯកឧត្តម ឯក សំអុល ចាត់ទុកការជួបជុំគ្នានេះ មិនត្រឹម​តែ​ជា​ការ​អបអរ​សាទរ​ពិធី​បុណ្យ​វប្បធម៌​ដ៏​សំខាន់​មួយ​របស់ប្រជាជនចិនប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងជាសញ្ញា នៃមិត្តភាពជ្រាលជ្រៅ និង​ការ​តភ្ជាប់​បេះ​ដូង​រវាង​ប្រជាជន និងប្រជាជនកម្ពុជា-ចិនទៀតផង។
ឯកឧត្តម​បន្ត​ថា ក្រោមការដឹកនាំរបស់ថ្នាក់ដឹកនាំកំពូល នៃប្រទេសទាំងពីរ ទំនាក់ទំនងកម្ពុជា–ចិន ត្រូវ​បាន​លើកកម្ពស់ទៅជាសហគមន៍វាសនា​រួមកម្ពុជា-ចិន​គ្រប់រដូវកាល ក្នុងយុគសម័យថ្មី ហើយ​កម្ម​វិធី​នារា​ត្រី​នេះ ​បានរំលេចកាន់តែច្បាស់ពីការតភ្ជាប់បេះដូង រវាង​ប្រជាជន​នៃ​ប្រទេស​យើង​ទាំង​ពីរ។
អំឡុងកម្មវិធីនាពេលនោះដែរ ក៏មានការចាក់បញ្ចាំងផ្ទាំងទស្សនីយភាព ផ្សាយផ្ទាល់ ព្រឹត្តិការណ៍​ដ៏​អស្ចារ្យ​អំពីការសម្តែងសិល្បៈដោយរួមបញ្ចូលនូវបច្ចេកវិទ្យាក្នុងទម្រង់ 8K+AI ព្រមទាំង បញ្ចេញ​ឧត្តមភាព​នៃ​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​ជាភាសា ៨៥ភាសា ក្រោមកិច្ចខិតខំរបស់​អគ្គ​ស្ថានីយ​វិទ្យុ និង​ទូរទស្សន៍​មជ្ឈិម​ចិន​ ដែលចាប់រាប់តាំងពី១៩៨៣មក។ ក្រៅពីនេះ ក៏មានការធ្វើនំគៀវរួមគ្នា និង​ស​កម្មភាព​កម្សាន្ត ដើម្បីអបអរសាទរ​បុណ្យឆ្នាំថ្មី របស់ចិនជាច្រើនទៀត ក្នុង​បរិយាកាស​យ៉ាង​សប្បាយ​រីក​រាយ៕ អត្ថបទ បាន សុខរិទ្ធិ