អ្នកនាំពាក្យ៖ រាជរដ្ឋាភិបាលកំពុងយកចិត្តទុកដាក់យ៉ាងខ្លាំង ចំពោះ​ពលរដ្ឋ​ភៀសសឹក​ដែល​មិន​ទាន់​អាច​ទៅ​ផ្ទះ​វិញ​បាន
រាជរដ្ឋាភិបាលកំពុងយកចិត្តទុកដាក់យ៉ាងខ្លាំងចំពោះប្រជាពលរដ្ឋភៀសសឹក ដែល​មិន​ទាន់​អាច​ទៅ​ផ្ទះ​សំបែង​វិញ​បាន ក្នុងនោះក្រុមការងាររាជរដ្ឋាភិបាល កំពុងបញ្ចុះបឋម​សិលា​ដើម្បី​ចាប់​ផ្តើម​សាង​សង់​ជម្រក​បណ្តោះ​អាសន្ន​ជូន​ប្រជាព​លរដ្ឋ​ភៀស​សឹក​បាន​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ជា​បន្ត​បន្ទាប់​ប៉ុន្មាន​ថ្ងៃ​ចុង​ក្រោយ​នេះ​ក្នុងបណ្តាខេត្តមួយចំនួនតាមជាយដែន ក្រោយពីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយ​កម្ម និង​សំណង់បានកំណត់ទីតាំងនិងសិក្សារួចរាល់។ នេះបើតាម​អ្នក​នាំ​ពាក្យ​រាជរដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​។
ឯកឧត្តម ប៉ែន បូណា អ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាលកម្ពុជា ថ្លែង​តាម​រយៈ​សន្និសីទ​សារព័ត៌មាន​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១៧ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦នេះថា ដូចការគ្រោងទុក ពិធីបញ្ចុះ​បឋម​សិលា​ដើម្បី​ចាប់​ផ្តើម​សាង​សង់​ជម្រក​បណ្តោះ​អាសន្ន​ជូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ភៀសសឹក​បាន​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​ជា​បន្ត​បន្ទាប់​ប៉ុន្មាន​ថ្ងៃ​ចុង​ក្រោយ​នេះ​ក្នុងបណ្តាខេត្តមួយចំនួនតាមជាយដែន ក្រោយពីក្រសួងរៀបចំដែនដី នគរូបនីយកម្ម និង​សំណង់បានកំណត់ទីតាំងនិងសិក្សារួចរាល់។ ការ​រៀបចំ​ជម្រក​បណ្តោះ​អាសន្ន​ជូន​ប្រជា​ពលរដ្ឋ​ភៀស​សឹកដែលមិ​ន​ទាន់​អាច​វិល​ត្រឡប់​ទៅ​ផ្ទះ​សម្បែង​វិញ​បាន​គឺ​ជា​ការ​គិតគូរ​ប្រក​ប​ដោយ​ការ​ទទួល​ខុសត្រូវខ្ពស់របស់រាជរដ្ឋាភិបាលដើម្បីឱ្យពួកគេមានកន្លែងស្នាក់នៅសមរម្យ ដោយ​គិត​គូរ​ទាំង​សុវត្ថិភាព ទាំងបរិស្ថាន និងសុខុមាលភាព ទម្រាំដល់ពេល​ដែល​ពួក​គេ​អាច​វិល​ត្រឡប់​ទៅ​កាន់​ផ្ទះ​សម្បែងវិញនាពេលខាងមុខ។
ឯកឧត្តមបន្តថា ក្រៅពីផ្តល់ជូនជម្រកបណ្តោះអាសន្ន រាជរដ្ឋាភិបាល​ក៏​ផ្តល់​ជូន​បង​ប្អូន​ជន​ភៀស​សឹក​ទាំងនោះនូវ​ដំណោះស្រាយ​សមរម្យ​មួយ​ទៅ​តាម​ស្ថាន​ភាព​ជាក់​ស្តែង​ដើម្បី​រក្សា​លំនឹង​ជីវភាព​ប្រចាំ​ថ្ងៃ​ក្នុងអំ​ឡុងពេលដ៏លំបាកនេះ ខណៈដែលរាជរដ្ឋាភិបាល​បាននិង​កំពុង​ធ្វើ​ការ​ងារ​ការ​ទូត​យ៉ាង​សកម្ម​ដើម្បី​ការពារ​អធិបតេយ្យភាព និងបូរណភាពទឹកដី ក៏ដូចជាការពារសិទ្ធិ​ប្រជា​ពលរដ្ឋ​ដែល​ត្រូវ​បានរារាំងដោយកងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធថៃមិនឱ្យវិលត្រឡប់ទៅផ្ទះសម្បែងវិញ។ គិត​មក​ទល់​នឹង​ពេលនេះ នៅសល់​ពលរដ្ឋ​ភៀស​សឹក​ចំនួន​ជាង​៧​ម៉ឺន​នាក់​ទៀត​នៅ​មិន​ទាន់​អាច​វិល​ត្រឡប់​ទៅ​កាន់​ផ្ទះសម្បែងវិញបាននៅឡើយក្នុងចំណោមជនភៀសសឹកសរុបជាង៦៤ម៉ឺននាក់។
ឯកឧត្តម អ្នកនាំពាក្យរាជរដ្ឋាភិបាលបានបញ្ជាក់ថា ការផ្តល់​ជម្រក​​បណ្តោះ​អាសន្ន​ជូន​បង​ប្អូន​ជន​ភៀស​សឹក​ដែលមិនទាន់អាចវិលត្រឡប់ទៅផ្ទះសម្បែងវិញបាន មិនមែនមានន័យថា រាជ​រដ្ឋាភិបាល​បោះ​បង់​សិទ្ធិ​ទាមទារ​ទឹក​ដី​ដែល​កង​កម្លាំង​ថៃ​កំពុង​កាន់​កាប់​ដោយ​ខុស​ច្បាប់​នោះ​ឡើយ​។ សម្តេចមហាបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បាន​បញ្ជាក់​ជំហរ​យ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់ចំពោះមុខប្រជាពលរដ្ឋរួចហើយថា រាជរដ្ឋាភិបាល​ដាច់​ខាត​មិន​បោះ​បង់​សិទ្ធិ​ទាម​ទារទឹកដីក្នុងដែនអធិបតេយ្យស្របច្បាប់របស់កម្ពុជានោះឡើយ ហើយ រាជ​រដ្ឋាភិបាល​បាន​និង​កំពុង​ធ្វើ​ការ​ងារ​យ៉ាង​សកម្ម​និង​ម៉ឺង​ម៉ាត់​បំផុត​ដើម្បី​ឈាន​ទៅ​រក​ដំណោះ​ស្រាយ​បញ្ហា​ព្រំដែ​ន​ដោយសន្តិវិធីតាមយន្តការដែលភាគីទាំងពីរបានឯកភាពគ្នា និងដោយអនុលោមតាម អនុសញ្ញា សន្ធិសញ្ញា និងច្បាប់អន្តរជាតិជាធរមាន។
ឯកឧត្តម​បន្តថា ជាក់ស្តែង រាជរដ្ឋាភិបាល តាមរយៈក្រសួង ស្ថាប័ន នានាជាសេនាធិការ បានតវ៉ាជំទាស់​យ៉ាង​ខ្លាំង​ក្លា​និង​ជា​ផ្លូវ​ការនូ​វរា​ល់​ការ​រំលោភ​បំពាន​ទាំង​ឡាយ​មក​លើ​ដែន​អធិប​តេយ្យ​ភាព​ និងបូរណភាពទឹកដីកម្ពុជា ពីសំណាក់កងកម្លាំងប្រដាប់អាវុធថៃ ដែល​ធ្វើ​ឱ្យ​មាន​ការ​កែ​ប្រែ​នូវបរិយាកាសសន្តិសុខនៅក្នុង ឬជុំវិញតំបន់ជនស៊ីវិល ការពង្រឹងការគ្រប់គ្រងយោធា ឬ​ការ​បង្កើត​ស្ថាន​ភាពថ្មីនៅលើទីតាំងជាក់ស្តែង ក៏ដូចជាការរារាំង​ជន​ស៊ីវិល​មិន​ឱ្យ​វិល​ត្រឡប់​ទៅ​កាន់​ផ្ទះសំបែង​របស់ពួកគេវិញបាន។ ការតវ៉ាទាំង នេះគឺជា​ភស្តុតាង​បញ្ជាក់​ពី​ការ​ប្រើ​សិទ្ធិ​ស្រប​ច្បាប់​របស់​កម្ពុជា ក្នុងការការពារបូរណភាព​ទឹកដី​ក៏​ដូច​ជា​ការ​ពារ​សិទ្ធិ​ និង​សេចក្តី​ថ្លៃ​ថ្នូរ​របស់​ប្រជា​ពលរដ្ឋ ​ប្រឆាំងនឹងការរំលោភបំពាន។ រាជរដ្ឋាភិបាល​ចាត់​ទុក​ការ​ការពារ​ទឹក​ដី​និង​ប្រជាជន​ជា​អាទិភាព​ខ្ពស់​បំផុតរបស់ខ្លួន។
ក្នុងឱកាសអញ្ជើញចុះជួបសំណេះសំណាលនិងសួរសុខទុក្ខប្រជាពលរដ្ឋភៀសសឹកនាពេលថ្មីៗនេះ​ សម្តេចបវរធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានបញ្ជាក់ថា រាជរដ្ឋាភិបាល​បាន​គិតគូរ​ដោយ​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​បំផុត​ចំពោះប្រជាពលរដ្ឋភៀសសឹក ទាំងពលរដ្ឋភៀស​សឹក​ដែល​អាច​ត្រឡប់​ទៅ​លំនៅ​ឋាន​វិញ​បាន ទាំងពលរដ្ឋភៀសសឹក​ដែល​មិន​ទាន់​អាច​ត្រឡប់​ទៅ​លំ​នៅ​ឋាន​វិញ​បាន​នៅ​ឡើយ​និង​ការ​ស្តារ​ឡើង​វិញនូវហេដ្ឋានរចនាសម្ព័ន្ធដែលខូចខាត។
សម្រាប់ពលរដ្ឋ​ភៀសសឹកដែលអាចវិលត្រឡប់ទៅលំនៅឋានវិញបាន ក្រសួងស្ថាប័នពាក់ព័ន្ធ និង​អាជ្ញាធរ​មូលដ្ឋាន បាននិងកំពុង​ខ្នះខ្នែង​រៀប​ចំ​សម្រប​សម្រួល​ឱ្យ​ពួក​គេ​អាច​វិល​ត្រឡប់​ទៅ​លំនៅ​ឋាន​វិញ​ឱ្យបានឆាប់តាមដែលអាចធ្វើទៅបានដោយ​ធានាសុវត្ថិភាព​តាមរយៈ​ការបោសសំអាត​អាវុធ​​យុទ្ធភ័ណ្ឌមិនទាន់ផ្ទុះនៅតាមទីតាំងទាំងនោះ ក៏ដូច​ជា​ជួយ​សម្រួល​ជីវភាពរ​បស់ពួក​គេ​តាម​រយៈ​ការ​ដោះស្រា​យតម្រូវការចាំបាច់នានាដែលពួកគេត្រូវការ។
ជាមួយគ្នានោះ រាជរដ្ឋាភិបាលក៏បាន​បង្កើត​គណៈ​កម្មការ​ចំពោះ​កិច្ច​មួយ​ដើម្បី​សិក្សា​អំពី​ផល​ប៉ះពាល់​ឱ្យ​បានជាក់លាក់ដើម្បីចេញវិធានការអន្តរាគមន៍ឱ្យមានប្រសិទ្ធភាព។ ចំពោះហេដ្ឋា​រចនា​សម្ព័ន្ធ​ដែល​បានរងការខូចខាត មានជាអាទិ៍សាលារៀន មណ្ឌលសុខភាព មន្ទីរពេទ្យបង្អែក ផ្សារ ផ្លូវ ស្ពាន បណ្តាញទឹកស្អាត អគ្គិសនី និងទូរគមនាគមន៍ជាដើម រាជរដ្ឋាភិបាល​នឹង​ស្តារ​ឡើង​វិញ​ឱ្យ​បាន​ឆាប់បំផុតតាមស្ថានភាពជាក់ស្តែង នៅក្រោយពេល​ដែល​ក្រុម​ការងារ​ចំពោះ​កិច្ច​សិក្សា​រួច​រាល់​។ ទន្ទឹមនឹងនោះ ការការពារ​បូរណ​ភាព​ទឹកដី​ក្នុង​ដែន​អធិប​តេយ្យ​ស្រប​ច្បាប់​របស់​កម្ពុជា​ក៏​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ឡើង​ដំណាលគ្នានិងយ៉ាងម៉ឺងម៉ាត់បំផុត។
អ្នកនាំពាក្យរាជ​រដ្ឋាភិបាលគូសបញ្ជាក់ជាថ្មីថា កម្ពុជាប្រកាន់ជំហរ​ដាច់​ខាតក្នុ​ង​ការ​ការពារ​ខ្សែ​ព្រំដែ​ន​អន្តរជាតិកម្ពុជា-ថៃ ដែលបន្សល់ទុកដោយគណៈកម្មការព្រំដែនឥណ្ឌូចិន-សៀម ដោយ​គោរពគោលការណ៍ច្បាប់អន្តរជាតិ គោលការណ៍ខ្សែព្រំដែនមិនកែប្រែ(Uti Possidetis Juris​)​គោរ​ព​អនុសញ្ញា សន្ធិសញ្ញាបារាំង-សៀម ផែនទី និងកំណត់ ហេតុបោះ​បង្គោល​ព្រំដែន​របស់​គណៈ​កម្មការបោះបង្គោលព្រំដែនឥណ្ឌូចិន-សៀម ព្រមទាំងកិច្ចព្រមព្រៀង និងឯកសារ​ពាក់​ព័ន្ធ​នានា​ដែល​ភាគីទាំងពីរបានឯកភាពគ្នានាពេលកន្លងមក។ កម្ពុជាមិនទទួល​ស្គាល់​ជាដា​ច់​ខាត​នូវ​ការ​កែប្រែខ្សែព្រំដែនណាមួយដែលកើតចេញពីការប្រើប្រាស់កម្លាំង៕