សង្គមស៊ីវិល និងបក្សនយោបាយមានសុទិដ្ឋិនិយមថា ទស្សនកិច្ចសម្តេចធិបតីនៅអាមេរិក និង​អឺរ៉ុប បានពង្រីកមុខមាត់កម្ពុជាលើឆាកអន្តរជាតិ និងទាញប្រយោជន៍សេដ្ឋកិច្ចសម្រាប់ជាតិ
អង្គការសង្គមស៊ីវិល និងគណបក្សនយោបាយបានបង្ហាញសុទិដ្ឋិនិយមថា ដំណើរ​ទស្សន​កិច្ច​របស់​សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា អញ្ជើញទៅចូលរួមកិច្ចប្រជុំដំបូង នៃ​ក្រុម​ប្រឹក្សា​សន្តិភាព ដែលនឹងប្រ ព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ និងទស្សនកិច្ចនៅអឺរ៉ុប នឹង​ជួយ​ពង្រីក​មុខមាត់កម្ពុជាលើឆាកអន្តរជាតិ និងទាក់ទាញប្រយោជន៍សេដ្ឋកិច្ច។
លោក រ៉ែន អាទិត្យសិលវតា អនុប្រធានសហភាពអង្គការសង្គមស៊ីវិល បានលើកឡើងថា ចំពោះ​ដំណើរ​ទស្សនកិច្ចរបស់សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីកម្ពុជា អញ្ជើញ​ទៅ​ចូល​រួម​កិច្ច​ប្រជុំ​ដំបូង​នៃ​ក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាព និងទស្សនកិច្ចនៅអឺរ៉ុប គឺមានសារសំខាន់សម្រាប់​ប្រទេស​កម្ពុជា​ដែលផ្តោតលើ រឿងពីរធំៗ ទី១. សន្តិ ភាព និងទី២. កត្តាសេដ្ឋកិច្ច។ ហើយប្រមុខ​ដឹក​នាំ​រាជ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា កំពុងតែគិត គូរជាចាំបាច់ទៅលើកត្តាការ ពារឲ្យបាននូវសន្តិភាព។
ឯកឧត្តម អ៊ុន វិសិទ្ធគុន ប្រធានគណបក្សកម្លាំងប្រជាធិបតេយ្យ បានថ្លែងថា ដំណើរ​ទស្សន​កិច្ច​របស់​សម្តេចធិបតីទៅចូលរួមកិច្ចប្រជុំដំបូង នៃក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាព គឺជាប្រវត្តិសាស្ត្រ​មួយ​របស់​កម្ពុជា​។ ​ដូច្នេះដំណើរ ទស្សនកិច្ចនេះ គឺទទួលបាននៅផលចំណេញពីរ ទី១. ការពង្រឹង​ចំណង​មិត្តភាព​ ការទំនាក់ទំនងផ្នែកការទូត និងនិយោបាយជាមួយប្រទេសមហាអំណាច និង​ប្រទេស​នៅ​តំបន់​អឺរ៉ុប និងទី២. ការសហការផ្នែកសេដ្ឋកិច្ច គឺទាក់ទាញការវិនិយោគ​ចូល​មកក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា ​បង្កើនចំណងមិត្តភាព ការទូត និងនយោបាយ។
សម្តេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រី នៃកម្ពុជា បានដឹកនាំគណៈប្រតិភូជាន់ខ្ពស់កម្ពុជា ចាក​ចេញ​ពីប្រទេសកម្ពុជាហើយ កាលពីយប់ថ្ងៃទី១៥ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ ទៅ​ចូល​រួម​កិច្ច​ប្រជុំ​ដំបូង​នៃ​ក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាព ដែលនឹងប្រព្រឹត្តទៅនៅថ្ងៃទី១៩ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ នៅសហរដ្ឋ​​អាម៉េរិក​៕ អត្ថបទ៖ វង្ស សុភាព