អាជ្ញាធរខេត្តសៀមរាបជំរុញពលរដ្ឋដាំបន្លែតាមផ្ទះ ដើម្បីជួយសម្រួលជីវភាព កាត់​បន្ថយ​ធ្វើ​ចំណាក​ស្រុក
អាជ្ញាធរស្រុកប្រាសាទបាគង បានអំពាវនាវដល់ប្រជាពលរដ្ឋឱ្យដាំបន្លែតាមផ្ទះឱ្យបានច្រើន ដើម្បី ជួយ​សម្រួល​ជីវភាព និងកាត់បន្ថយការធ្វើចំណាកស្រុក ខណៈដែល​បន្លែ​គ្រប់​ប្រភេទ​មាន​ទីផ្សារ​ល្អ និងជាគំរូដ៏ល្អក្នុងការបង្កើត «សហគមន៍បៃតង» នៅតាមភូមិ សាលារៀន និងវត្ដអារាម។
លោក សូរ ប្លាតុង អភិបាលស្រុកប្រាសាទបាគង ខេត្ដសៀមរាប បានមានប្រសាសន៍ថា ការ​ដាំ​បន្លែ​ជាមុខរបរដ៏សំខាន់មួយបន្ទាប់ពីដំណាំស្រូវ ដែលកសិករ​មួយ​ចំនួន​ក្នុង​បណ្តា​ខេត្ត​នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា​កំពុង​តែ​ពេញ​និយមធ្វើការដាំដុះ ដើម្បីបង្កើនសេដ្ឋកិច្ចគ្រួសារ។
លោកបន្ដថា ការដាំបន្លែជាលក្ខណៈគ្រួសារ ទទួលបានបន្លែ​សុវត្ថិភាព​សម្រាប់​ទទួល​ទាន​ក្នុង​គ្រួសារ​មាន​សុខភាពល្អ។ នៅរដូវប្រាំងនេះ ប្រជាពលរដ្ឋ ត្រូវប្រើប្រាស់ដីនៅជុំវិញ​ផ្ទះ​ឱ្យ​អស់​លទ្ធភាព​របស់​តាមរយៈ ការដាំដុះគ្រប់ប្រភេទ ខណៈដែលការដាំបន្លែជាលក្ខណៈគ្រួសារ គឺ​ជា​សកម្ម​ភាព​កសិកម្មដ៏សំខាន់ ដែល ជួយឱ្យពលរដ្ឋ​កម្ពុជា​ទទួល​បាន​បន្លែ​សុវត្ថិភាព​សម្រាប់​ហូប​ចុក​កាត់បន្ថយការចំណាយ និងបង្កើតចំណូលបន្ថែម ជាពិសេស កាត់​បន្ថយ​ការ​ធ្វើ​ចំណាក​ស្រុក​។ លោក​បន្ដថា តាមរយៈការដាំដុះចម្រុះ និងការប្រើប្រាស់ដីធ្លី​ឱ្យ​អស់​លទ្ធភាព​តាម​រយៈ​ការ​កែច្នៃ​ទីធ្លា​មុខ​ផ្ទះ និងចំហៀងផ្ទះ ដែលសល់ដីទំនេរចោល មិនត្រឹមតែអាច​ធ្វើ​កសិកម្ម​ដាំ​ដុះ​បន្លែ​ច្រើន​មុខ​សម្រាប់​ទុក​លក់រកចំណូលបន្ថែមប៉ុណ្ណោះទេ ប៉ុន្តែក៏បានជួយឱ្យ​គាត់​អាច​ទុក​បរិភោគ​បន្លែ​ធម្មជាតិ​ក្នុង​ក្រុមគ្រួសារថែមទៀត។បើតាមលោក សូរ ប្លាតុង ការដាំត្រឹមតែរយៈពេលមួយខែ ដូច​បន្លែ ​ស្ពៃ ត្រកួន ស្ពៃចង្កឹះ ស្ពៃតឿ ស្ពៃក្រញាញ់ សណ្តែ អាចទទួលផល ។
លោក សាយ តុម ប្រធាននាយកដ្ឋានសាកវប្បកម្ម និងដំណាំរួមផ្សំ នៃក្រសួងកសិកម្មរុក្ខាប្រមាញ់ និង​នេសាទ មានប្រសាសន៍ថា សកម្មភាពដាំដុះនេះ គឺជាការចូល​រួម​យ៉ាង​សកម្ម​ក្នុង​ការ​អនុវត្ត​តាម​ការ​ផ្ដួច​ផ្ដើម និងបំផុសចលនារបស់លោកជំទាវបណ្ឌិត ពេជ ចន្ទមុន្នី ហ៊ុន ម៉ាណែត ដែល​ជា​និច្ច​កាល​តែង​តែជំ​រុញឱ្យមានការដាំដុះបន្លែតាមផ្ទះ សាលារៀន វត្តអារាម និងសហគមន៍។ ចលនា​នេះ គឺដើម្បីបង្កើនភាពម្ចាស់ការ កាត់បន្ថយការចំណាយ និងពឹងផ្អែកលើទីផ្សារខាងក្រៅ, ធានា​សន្តិសុខស្បៀង បង្កើនបរិមាណបន្លែសុវត្ថិភាព សម្រាប់ប្រើប្រាស់ក្នុងសហគមន៍ ជាពិសេស ការ​លើក​កម្ពស់សុខុមាលភាព តាមរយៈទទួលបានបន្លែស្រស់ៗ និងមាន​ជីវជាតិ​សម្រាប់​ការ​ហូប​ចុក​ផង ​និងជាគំរូដ៏ល្អក្នុងការបង្កើត “សហគមន៍បៃតង”នៅតាមភូមិ និងនៅតាមវត្តអារាម៕