សម្ដេចធិបតី​បន្តប្រាប់សារព័ត៌មានអាមេរិកថា «កងកម្លាំងថៃកំពុងកាន់កាប់ទឹកដីកម្ពុជា ទោះ​បី​មាន​បទ​ឈប់​បាញ់ក្ដី និងអំពាវនាវឱ្យមានដំណោះស្រាយដោយសន្តិវិធី»
នៅក្នុងបទសម្ភាសន៍ជាមួយប្រព័ន្ធផ្សព្វផ្សាយ Fox News របស់សហរដ្ឋអាមេរិក សម្ដេច​មហា​បវរ​ធិបតី ​ហ៊ុន ម៉ាណែត នាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា បានថ្លែងបញ្ជាក់ជាថ្មីថា កង​កម្លាំង​ថៃ ​នៅតែបន្តកាន់កាប់ទឹកដីដែលមានជម្លោះ បើទោះបីជា​មាន​កិច្ច​ព្រម​ព្រៀង​បទ​ឈប់​បាញ់​ដែល​សម្រប​សម្រួល​ដោយលោកប្រធានាធិបតីអាមេរិក ដូណាល់ ត្រាំ ក៏ដោយ។
សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បានថ្លែងប្រាប់បណ្ដាញព័ត៌មាន Fox News Digital ថា កង​កម្លាំង​ថៃ ​បានរុលចូលទៅក្នុងទឹកដីរបស់កម្ពុជា ដែលកម្ពុជាកាន់កាប់ជាយូរមកហើយ ហួសឆ្ងាយ​ពី​ខ្សែ​បន្ទាត់​ជម្លោះ​។ ទាហានថៃ បានរាយលួសបន្លា និងដាក់ទូកុងតឺន័រដើម្បីបិទភូមិនានា ដែលធ្វើឱ្យ​ប្រជា​ពលរដ្ឋ​កម្ពុជាចំនួន ៨ម៉ឺននាក់ មិនអាចវិលត្រឡប់ទៅផ្ទះសម្បែងវិញបាន នេះបើយោងតាម​មន្ត្រី​កម្ពុជា​។
សម្ដេចធិបតីបានមានប្រសាសន៍ថា៖ «ការកាន់កាប់​នេះ​គឺ​ហួស​ឆ្ងាយ​ពី​ការ​អះអាង​ជា​ឯកតោភាគី​របស់​ប្រទេស​ថៃ​ទៅទៀ​ត។ អ្នកភូមិ​ជាច្រើន​មិន​អាច​វិល​ត្រឡប់​ទៅ​ស្រុក​កំណើតរ​បស់​ពួក​គេ​វិញ​បាន​ទេ​»។
សម្ដេចមានប្រសាសន៍ថា៖ «ជំហររបស់យើងគឺតែង​តែប្រកាន់​ខ្ជាប់​ជានិច្ច​នូវ​ដំណោះ​ស្រាយ​ដោយ​សន្តិវិ​ធី។ យើងមិនជឿឡើយថា ការប្រើប្រាស់សង្គ្រាមដើម្បីបញ្ឈប់សង្គ្រាម គឺជានិរន្តរភាព ឬជាក់​ស្តែង​នោះ​»។
ស្របពេល​ជម្លោះនិងភាពតានតឹងដែលកំពុងបន្តជាមួយភាគីថៃ សម្ដេចធិបតី ហ៊ុន ម៉ាណែត បាន​អញ្ជើញ​ទៅ​កាន់ទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតោន នៅសប្តាហ៍នេះ សម្រាប់កិច្ច​ប្រជុំ​ដំបូង​នៃ​ក្រុម​ប្រឹក្សា​សន្តិភាព​របស់​លោក​ប្រធានាធិបតី ត្រាំ។
សម្ដេចមានប្រសាសន៍ថា៖ «ក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាព អាចដើរតួនាទីយ៉ាងសកម្ម​ក្នុងការ​លើក​កម្ពស់​សន្តិភាព​ ស្ថិរភាព និងប្រក្រតីភាពរវាងកម្ពុជា និងថៃ»។
ភាពតាន​តឹង​បានកើនឡើងជាថ្មីម្តងទៀតកាលពីឆ្នាំមុន ដោយការប្រយុទ្ធគ្នា​បា​ន​ផ្ទុះ​ឡើង​តាម​បណ្តោយ​ព្រំដែន​ដែលមានជម្លោះ និងបានធ្វើឱ្យជនស៊ីវិលរាប់សែននាក់ត្រូវរត់ភៀសសឹក។ ការ​ប៉ះទង្គិចគ្នានេះបានជំរុញឱ្យមានអន្តរាគមន៍ការទូត និងឈានដល់កិច្ចព្រមព្រៀងឈប់បាញ់មួយ ដែល​សម្របសម្រួលដោយមានការចូលរួមពីសំណាក់សហរដ្ឋអាមេរិក ក្នុងអំឡុង​កិច្ច​ប្រជុំ​កំពូល​អាស៊ាន​ កាលពីពេលកន្លងទៅ។
រូបភាព និងរបាយការណ៍ក្នុងស្រុកពីការប្រយុទ្ធគ្នាថ្មីៗបំផុត បានបង្ហាញ​ឱ្យ​ឃើញ​នូវ​ការ​ខូច​ខាត​ដល់​អគារ​នានានៅជិតតំបន់ព្រំដែន រួមទាំងនៅក្នុង ឬនៅក្បែរប្រាសាទព្រះវិហារ ដែលត្រូវបាន​ចុះ​បញ្ជី​ដោយ​អង្គការយូណេស្កូ ដោយបានបង្កើនក្ដីបារម្ភអំពីសុវត្ថិភាពនៃតំបន់បេតិកភណ្ឌវប្បធម៌ នៅ​ក្នុង​តំបន់ដែលមានជម្លោះ៕